Share

سایت ویکی‌لیکس با انتشار سندی خبر داده که رابرت لوینسون، مأمور پیشین پلیس فدرال آمریکا (اف.‌بی‌.آی) در یکی از «زندان‌های مخفی سپاه پاسداران ایران» است.

 

ویکی‌لیکس این سند را بر اساس گفته‌های یک زندانی سیاسی که از ایران خارج شده، منتشر کرده است.

 

بر اساس سند ویکی‌لیکس، این زندانی سیاسی که نامش فاش نشده گفته است کلمۀ «بی. لوینسون» و زیر آن در سه خط «درخواست کمک» را در سلولش دیده است.

 

این زندانی سیاسی آگوست سال ۲۰۰۹ (مرداد یا شهریور ۱۳۸۸ خورشیدی) در جریان حوادث پس از انتخابات جنجالی ایران در بازداشت بوده است.

 

لوینسون، کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان‌یافته پلیس فدرال آمریکا است که آخرین‌بار، هشتم مارس سال ۲۰۰۷ (۱۷ اسفند ۱۳۸۵) در جزیره کیش در جنوب ایران مشاهده شده است.

 

خانواده رابرت لوینسون چند ماه پیش در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران خواهان دیدار با وی در سفرش به نیویورک شده بودند.

 

خانواده لوینسون در این نامه نوشته بودند که آن‌ها در این مدت، به شدت «تحت فشار روحی» قرار داشته‌اند و از احمدی‌نژاد خواسته بودند تا از «قدرت» خود استفاده کرده و به آن‌ها در یافتن سرپرست خانواده‌شان کمک کند.

 

کاخ سفید نیز بارها از تهران خواسته است تا در مورد وضعیت رابرت لوینسون، اطلاع‌رسانی و همکاری کند. اما مقامات ایران، بازداشت این مأمور پیشین اف‌بی‌آی را تکذیب کرده‌اند.

 

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز پیش از این گفته بود مقام‌های ایران «قول» داده‌اند اطلاعاتی که از تحقیقاتشان درباره سرنوشت لوینسون به‌دست آورده‌اند را در اختیار آمریکا بگذارند، ولی «تا این لحظه به قول خود عمل نکرده‌اند.»

 

به گفته خانم کلینتون، «پرونده لوینسون مثل دیگر پرونده‌های آمریکایی‌هایی که ناعادلانه در ایران بازداشت هستند، هم‌چنان برای ایالات متحده در اولویت باقی می‌ماند.»

 

اشاره خانم کلینتون به بازداشت شین بائر، سارا شورد و جاش فاتال، سه کوهنورد آمریکایی بود که هشتم مرداد ماه سال ٨٨ در منطقه مرزی ایران و عراق به اتهام «عبور غیر قانونی از خط مرزی ایران با عراق» بازداشت شدند.

به گفته مقام‌های ایرانی این سه تبعه آمریکا برای «جاسوسی» وارد ایران شده‌اند، این در حالی است که خانواده آن‌ها از «ورود اشتباهی» سخن می‌گویند و یکی از این کوهنوردان، منکر ورود به خاک ایران شده ‌است.

 

از بین این سه نفر، سارا شورد، شهریور ٨٩ با وثیقه۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد و به آمریکا برگشت. ایران دلیل آزادی وی را «مسائل انسان‌دوستانه و بیماری شورد» اعلام کرد.

 

 

Share