Share

تعدادی راست‌گرای افراطی دو شب متوالی به اردوگاهی در جزیره هیوس یونان حمله بردند و ده‌ها پناهجو را به فرار از آنجا واداشتند.

نمایی از حمله به اردوگاه سودا؛ عکس - AFP

نمایی از حمله به اردوگاه سودا؛ عکس – AFP

به گزارش «گاردین»، مرکز پناهجویان «سودا» در جزیره هیوس یونان در دو شب متوالی، پنج‌شنبه‌شب و جمعه‌شب به‌ترتیب ۱۷ و ۱۸ نوامبر هدف حمله راست‌گرایان افراطی قرار گرفت. در طی این حمله، راست‌های افراطی کوکتل‌مولوتف و پاره‌سنگ به سوی چادرهای این اردوگاه و ساکنان آنها پرتاب کردند.

فعالان گزارش می‌دهند که گروه «نئونازی» مهاجم به سودا در مناطق مرتفع دور آن مستقر بودند و پرتاب سنگ و مواد منفجره از سوی آنها به مجروحیت دست‌کم دو تن و فرار ده‌ها پناهجوی دیگر و سرکردن شب در بیرون از اردوگاه انجامید.

به گزارش گاردین، حدود یک‌صد از ساکنان سابق این کمپ جمعه‌شب از ورود به آن سرباز زدند. آنها از ترس حمله‌ها در پارکینگ خودروی بزرگی در همان حوالی شب جمعه را به روز شنبه، ۱۹ نوامبر رساندند. مصطفی الخطیب، یک پناهجوی سوری در این رابطه به گاردین گفت که «از ما هیچ محافظتی به عمل نمی‌آید. هیچ‌کس به فکر ما نیست».

خشونت‌های مهاجرستیزانه «طلوع طلایی»

شهردار هیوس حمله‌های صورت‌گرفته را به گروه «طلوع طلایی» یونان مرتبط دانست که راست افراطی و «نئونازی» محسوب می‌شود. فعالان و ساکنان اردوگاه نیز هشدار دادند که سنگ‌های پرتاب‌شده به قصد کشتن پناهجویان را هدف می‌گرفتند. بسیاری از آنها به بزرگی یک جعبه کفش بودند و وزنی معادل ۱۵ کیلوگرم داشتند.

در همین رابطه سازمان «عفو بین‌الملل» بعدازظهر جمعه، ۱۸ نوامبر گفت که راست‌گرایان افراطی برای «سومین روز متوالی» دست به حمله زده‌اند. این سازمان از دولت یونان خواست تا فوراً اقدامات لازم را برای محافظت از پناهجویان انجام دهد.

گائوری وان گولیک، نماینده سازمان عفو بین الملل در اروپا گفت که نباید اجازه داد این حملات وحشتناک در عین امنیت قضایی برای متجاوزان انجام شود. او از زخمی‌شدن دست‌کم یک پناهجو بر اثر پرتاب سنگ در روز جمعه خبر داد.

حزب «طلوع طلایی» حزب راست افراطی یونان است که در دوران بحران اقتصادی به‌دلیل سیاست‌های ریاضتی در این کشور قدرت گرفت. ادبیات این حزب ضدمهاجر و بیگانه‌ستیز است و نمایندگان آن بارها با کنش‌ها یا سخنان خشونت‌آمیز جنجال آفریده‌اند.

این حزب یک‌شنبه ۱۳ نوامبر در هیوس جلسه تشکیل داده و خواستار دپورت‌کردن پناهجویان شده بود.


بیشتر بخوانید

از آغاز سال جاری میلادی ۶۵۰۰ پناهجو از یونان اخراج شده‌اند

تظاهرات هزاران یونانی علیه گروه نئونازی “طلوع طلایی”

Share