Share

تنها چند ساعت پس از دستگیری‌ گسترده فعالان و رهبران اپوزیسیون در مالزی، هزاران معترض در پایتخت این کشور خواستار کناره‌گیری نجیب رزاق شدند.

معترضان جنبش برسیح - عکس: AFP

معترضان جنبش برسیح – عکس: AFP

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، هزاران معترض در کوالالامپور، پایتخت مالزی صبح شنبه ۱۹ نوامبر/۲۹ آبان به خیابان آمدند. مطالبه اصلی این معترضان کناره‌گیری نجیب رزاق از قدرت به دلیل رسوایی‌های اخیر مالی است.

تنها چند ساعت پیش از این تظاهرات، در جمعه‌شب ۱۸ نوامبر نیروهای امنیتی مالزی رهبران اپوزیسیون و فعالان منتقد را در عملیاتی گسترده دستگیر کردند. رئیس گروه دموکراسی‌خواه «ائتلاف برای انتخابات آزاد و پاک» (برسیح) نیز در میان بازداشت‌شدگان بود.

جنبش «پاک»

برسیح، نام مخفف ائتلاف دموکراسی‌خواهان مالزی، به معنای «پاک» است. طرفداران این جنبش که علیه فساد مالی و محدودیت آزادی بیان و دستگیری مخالفان تحت زمامداری نجیب رزاق برپا خاستند، تی‌شرت‌های زردرنگ می‌پوشند.

تظاهرکنندگان کوآلالامپور بی‌توجه به فضای امنیتی شدید در این شهر با تی‌شرت‌های زرد که به نماد جنبش آنها بدل شده‌است، از نقاط مختلف پایتخت به سمت مرکز شهر راهپیمایی کردند.

تظاهرات در حال‌و‌هوایی از جشن و سرور برپا شد و در کنار ترانه‌ها، شعارها و سخنرانی‌های مخالفان، صدای طبل و درام و شیپورهای ووووزلا به گوش می‌رسید. معترضان خواستار «مالزی پاک»، استعفای رزاق و حکمفرمایی «قدرت مردمی» بر این کشور شدند.

نجیب تون رزاق، ششمین نخست‌وزیر مالزی در یک پرونده فساد مالی از سوی مخالفان متهم شده‌است. این پرونده به قبض غیرقانونی چندین میلیارد دلار از سوی مقام‌های دولتی مربوط می‌شود و مخالفان از درگیری مستقیم رزاق در این ماجرا خبر می‌دهند.

عفو بین‌الملل: به دستگیری‌ها پایان دهید

با این حال، کارشناسان سیاسی معتقدند که تظاهرات گسترده امروز احتمالاً پایه‌های دولت رزاق را نخواهد لرزاند. نجیب رزاق از سوی گروه‌های بین‌المللی به استحکام قدرت خویش از خلال تمهیدات تمامیت‌خواهانه از جمله دستگیری مخالفان و محدودکردن آزادی بیان متهم شده‌است.

در یکی از آخرین واکنش‌ها، سازمان عفو بین‌الملل جمعه ۱۸ نوامبر در بیانیه‌ای از دولت مالزی خواست تا فوراً به سرکوب فعالان برسیح پایان دهد.

رهبران و فعالان جنبش برسیح روز پیش از تظاهرات و در اقدامی «پیش‌گیرانه» از سوی دولت مالزی برای کنترل تظاهرات بزرگ روز شنبه دستگیر شدند. کامپیوترها و موبایل‌های شخصی آنها و دیگر وسایل‌شان هنگام دستگیری از سوی مأموران امنیتی ضبط شد.

Share