Share

معصومه ابتکار با دفاع از عملکرد دولت برای مقابله با آلودگی هوا اعلام کرد که برنامه مدیریتی دولت کوتاه مدت نیست و نیاز به ۱۵ سال زمان دارد.

pollution3

آبان ۱۳۹۵، تهران در آلوده‌ترین روزهایش

رئیس سازمان محیط زیست گفت اکنون سومین سال از برنامه مقابله با آلودگی هوا را پشت سر گذاشته‌ایم، طرحی که موفقیت آن مشروط به اجرای تمام برنامه است.

معاون رئیس‌جمهوری ایران گفت دولت هیچ گاه قول حل کامل بحران آلودگی را نداده بود، بلکه اعلام کرده بود آلودگی را کاهش خواهد داد. به گفته ابتکار روزهای ناسالم در برخی شهرها مانند اصفهان، اراک، مشهد و شیراز کاهش پیدا کرده است.

هفته گذشته تهران آلوده‌ترین روزهای خود در سال ۱۳۹۵ را پشت سر گذاشت. شاخص کیفی غلظت آلاینده‌های هوا در تهران بر روی عدد ۱۵۶ قرار گرفت. هر چند در برخی نقاط همچون شهرری این شاخص به عدد ۲۰۹ نیز رسید. این درحالی است که استاندارد شاخص کیفی آلودگی هوا عدد ۱۰۰ است.

معصومه ابتکار با انتقاد از توقف برنامه مبارزه با آلودگی هوا در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، اقدامات دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران را مؤثر خواند.

او ارتقای معاینه فنی خودروها، حذف سوخت مازوت از نیروگاه‌ها، از رده خارج کردن ۷۰۰ هزار خودروی و ۳۰ هزار تاکسی فرسوده، مدیریت سفر در هماهنگی با آموزش و پرورش، تلاش برای اعلام تعطیلات زمستانی و تغییر سوخت کشور به یورو ۴ را از دستاوردهای دولت یازدهم دانست.

اما رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید برنامه اصلی دولت که زیر عنوان «لایحه هوای پاک» تدوین و به مجلس ارائه شد، با وجود تصویب کلیاتش از دستور کار نمایندگان خارج شده است.

مشکل چیست؟

آمار رسمی دولتی نیز نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از سوخت وسایل نقلیه و همچنین موتور خودروها است. بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه خودروی کاربراتوری در تهران وجود دارد که بیش از ١۰ درصد ناوگان خودرویی تهران را شامل می‎شود و سهم ۵۰ درصدی در آلودگی هوای تهران دارد.

در شرایطی که ناوگان آلاینده و فرسوده اتوبوسرانی و تاکسیرانی، شهروندان و هوای تهران را در شرایط سختی قرار داده است، ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان وامی که قرار بود دولت به تجدید ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص دهد را به خریداری خودروی شخصی تخصیص داد تا انبارهای انباشته از خودرو را خالی کند.

در مجموع از ۱۸ میلیون تردد روزانه در تهران کمتر از ۴۰ درصد را حمل و نقل عمومی پوشش می‌دهد.

آلودگی هوا در تهران سالانه جان ۴۰۰۰ تن را می‌گیرد. امسال نیز در روزهای آلودگی تهران ماموریت‌های اورژانس۱۰ درصد و شمار بیماران تنفسی ۱۵ درصد و تعداد بیماران قلبی هفت درصد افزایش داشت. بنابر اعلام نهادها مسئول هوای تهران برای تمام گروه‌های سنی ناسالم بود.

بانک جهانی اعلام کرده است که در ۲۵ سال گذشته، مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و پیامدهای آن در ایران حدود ۱۲۰ درصد افزایش یافته و از ۱۷ هزار مرگ در سال ۱۹۹۰ به ۲۳ هزار مورد در سال ۲۰۱۳ رسیده است.


در همین زمینه

اینجا تهران است: لب مرز خفگی

Share