Share

یکی از اعضای بلندپایه صنف توزیع جراید تهران گفت که در هر دکه مطبوعاتی، پرفروش‌ترین روزنامه ایران بیش از ۱۰ تا ۱۵ عدد در روز فروش ندارد.

درآمد اصلی دکه‌ها فروش دخانیات است که به خاطر آن شاید پلمپ شوند

درآمد اصلی دکه‌ها فروش دخانیات است که به خاطر آن شاید پلمپ شوند

ایرج فکری، بازرس هیئت مدیره اتحادیه جراید شنبه ۲۹ آبان‌ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) وضعیت فروش روزنامه‌ها و میزان برگشتی آنها را «اسف‌بار» توصیف کرد. او گفت که همشهری به‌عنوان پرفروش‌ترین روزنامه ایران نهایتاً تا روزی ۱۵ عدد در هر دکه به فروش می‌رود.

به گفته فکری، در دکه‌ها روزنامه‌هایی همچون کیهان یا شرق گاه در تمام هفته تنها یک نسخه می‌فروشند.

مشکلات اقتصادی و گرانی نسبی روزنامه‌ها، به‌خصوص روزنامه‌های مستقل، و نیز نبود فرهنگ مطالعه از دلایل عدم اقبال به روزنامه‌ها عنوان می‌شود. روزنامه «دنیای اقتصاد» مردادماه امسال گزارش داد که سرانه مطالعه کتاب و نشریات و روزنامه‌ها در ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها ۱۳ دقیقه بود.

فروش دخانیات، درآمد اصلی دکه‌های روزنامه

بازرس اتحادیه جراید همچنین طرح وزارت بهداشت برای ممنوعیت فروش دخانیات در دکه‌های مطبوعاتی را نیازمند بازبینی و بررسی دانست و گفت که به دلیل فروش پایین روزنامه‌ها و مجلات، دکه‌های روزنامه‌فروشی عمده درآمد خود را از فروش دخانیات کسب می‌کنند. او درآمد برخی دکه‌ها را هفته‌ای تنها ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

منع فروش دخانیات و برخی اقلام دیگر همچون خواروبار در دکه‌ها از سال ۱۳۹۴ به صورت محدود اجرایی شد. اردیبهشت سال ۱۳۹۴ تعدادی از دکه‌های خیابان انقلاب به همین دلیل پلمپ شدند.


 بیشتر بخوانید

استان کردستان روزنامه ندارد

«بیش از ۲۷ درصد تهرانی‌ها اصلا مطالعه نمی‌کنند»

Share