Share

سفیر ایران در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی گفت که ایران به پناهجویان افغان خدمات آموزشی و پزشکی ارائه می‌دهد و از تحصیل ۴۰۰ هزار دانش‌آموز و دانشجوی افغان در ایران خبر داد.

چهارصدهزار دانش‌آموز و دانشجوی تبعه افغانستان در ایران تحصیل می‌کنند

چهارصدهزار دانش‌آموز و دانشجوی تبعه افغانستان در ایران تحصیل می‌کنند

غلامحسین دهقانی، سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی به منظور بررسی وضعیت افغانستان از عملکرد کشورش در برخورد با پناهجویان افغانستان دفاع کرد. او گفت که ایران «برای تسهیل بازگشت داوطلبانه، تدریجی، توام با امنیت و با احترام» این پناهجویان به افغانستان با کمیسیون سه‌جانبه مربوط به این موضوع همکاری می‌کند.

کمیسیون سه‌جانبه «برنامه مشترک بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان» شامل ایران، افغانستان و کمیساریای عالی سازمان  ملل متحدد در امور پناهندگان است.

دهقانی با اشاره به ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی به آوارگان جنگی افغانستان گفت که در سال جاری ۴۰۰ هزار افغان در مدارس و دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیلند. سفیر ایران در سازمان ملل همچنین ادعا کرد که در برخی مناطق این کشور، تعداد افغان‌های دریافت‌کننده خدمات بهداشتی از ایرانیان بیشتر است.

دهقانی در شرایطی این ادعاها را مطرح کرد که در بهار سال جاری، سازمان سنجش و آموزش ایران اقامت آن دسته از متقاضیان ورود به دانشگاه‌های ایران را که تبعه افغانستان هستند در سطح ۱۹ استان ممنوع اعلام کرد. این دانشجویان همچنین اجازه ندارند که در رشته‌های مرتبط با فیزیک و هواپیما در ایران تحصیل کنند.

در ایران نزدیک به سه میلیون تبعه افغانستانی زندگی می‌کنند که برای آن‌ها اجازه اقامت در تعداد محدودی از شهرهای ایران صادر می‌شود.  آن‌ها تنها اجازه دارند در شمار محدودی از مشاغل پرخطر کار کنند و از شرایط مناسب برای تحصیل در مقاطع ابتدایی و تحصیلات تکمیلی برخوردار نیستند.


بیشتر بخوانید

اقامت دانشجویان تبعه افغانستان در ۱۹ استان ایران ممنوع شد

شیرین عبادی: خون‌بهای ستایش باید بهبود شرایط افغانستانی‌ها در ایران باشد

Share