Share

رئیس‌جمهوری ترکیه با انتقاد از اروپا، از امکان عضویت ترکیه در سازمان همکاری شانگهای سخن گفت.

اردوغان: به هر قیمتی عضو اتحادیه اروپا نمی‌شویم

اردوغان: به هر قیمتی عضو اتحادیه اروپا نمی‌شویم

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، رجب طیب اردوغان یکشنبه ۲۰ نوامبر پیش از سفر به پاکستان و ازبکستان در جمع خبرنگاران گفت که ترکیه تمایلی به عضویت در اتحادیه اروپا «به هر قیمتی» ندارد و می‌تواند در عوض، به عضویت سازمان همکاری شانگهای به رهبری روسیه و چین درآید.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ و با حضور کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تشکیل شد. این سازمان که بر همکاری‌های امنیتی و اقتصادی تمرکز دارد، ترکیب جدید سازمان «شانگهای پنج» است که سال ۱۹۹۶ تأسیس شد و پس از عضویت ازبکستان تغییر نام داد.

ترکیه به عنوان یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بیش از یک دهه در حال مذاکره با اتحادیه اروپا برای پیوستن به آن است. یکی از مفاد توافقنامه ترکیه با اتحادیه اروپا در مورد پناهجویان جنگ داخلی سوریه، صدور ویزای شنگن برای شهروندان ترکیه بود. با این حال، برخی از سران اروپایی گفته‌اند که ترکیه هنوز برای پیوستن به اتحادیه اروپا آمادگی ندارد. دورنمای پیوستن ترکیه در پی سرکوب مخالفان پس از کودتای نافرجام ژوئیه سال جاری، تلاش اردوغان برای بازگرداندن مجازات اعدام و نزدیکی دوباره این کشور به روسیه بسیار کم‌رنگ‌تر نیز شد.

آنکارا اکنون پس از یک دوره روابط جنجالی با مسکو بر سر جنگ داخلی سوریه، بار دیگر مناسبات خود را به شدت افزایش داده‌است.

جمهوری اسلامی ایران نیز تا کنون چندین بار خواستار عضویت در سازمان همکاری شانگهای بوده، اما هر بار درخواست این کشور رد شده‌است. آخرین بار در تابستان امسال ایران از عضویت در شانگهای بازماند.


بیشتر بخوانید

انتقاد کمیسیون اتحادیه اروپا از وضعیت ترکیه

ایران از عضویت در سازمان همکاری‌ شانگهای بازماند

Share