Share

در پی لغو سخنرانی علی مطهری، نائب‌رئیس مجلس ایران در مشهد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت از نظر استانداری مشکلی برای برگزاری سخنرانی مطهری وجود نداشت. پایگاه اطلاع‌رسانی احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نیز گفته است او نقشی در لغو سخنرانی مطهری نداشته است. همزمان فرماندار مشهد نیز برکنار شد.

علی مطهری در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران لغو سخنرانی‌اش در مشهد را اقدامی «داعش‌گونه» خوانده بود.

علی مطهری در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران لغو سخنرانی‌اش در مشهد را اقدامی «داعش‌گونه» خوانده بود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد که برگزارکننده مراسم سخنرانی علی مطهری یک تشکل مجوزدار است و حتی تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان را که مکان اولیه مراسم بود به دلیل این‌که در محوطه‌ آن، مجلس بزرگداشت «شهدای گمنام» برگزار می‌شد، به تالار رازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتقال داده و اطلاع‌رسانی کردند.

حسینی افزود، به‌رغم این تدابیر، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان ساعت سه عصر روز شنبه ۲۹ آبان ماه، لغو مراسم در آن مکان را به فرماندهی انتظامی ابلاغ و ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۳۰ آبان مکان برگزاری مراسم سخنرانی را پلمپ کرد.

روز یکشنبه قرار بود علی مطهری به مناسبت اربعین در مشهد سخنرانی کند. اما این مراسم با دستور دادستانی مشهد و دخالت نیروی انتظامی لغو شد. موضوع سخنرانی مطهری «امام حسین و اصلاح حکومت» عنوان شده بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی همچنین گفت در تماس با نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی، موضوع را پیگیری کرده و آن‌ها نیز برگزاری مراسم را «بدون پیش‌بینی یا برآورد احتمال تخلف یا مشکل» اعلام کردند.

جواد حسینی افزود به‌شکل کتبی به دادستان اعلام شد که «برگزاری این مراسم مشکلی ندارد و لغو آن آثار سوء سیاسی و اجتماعی به دنبال خواهد داشت» اما دادستان پاسخی نداده است.

علی مطهری در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران لغو سخنرانی‌اش را اقدامی «داعش‌گونه» خواند و ضمن اظهار امیدواری از این‌که احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی نقشی در لغو سخنرانی‌اش نداشته باشد، پرسید: «حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟»

احمد علم‌الهدی در سال‌های اخیر همواره مانع از برگزاری مراسم مختلف و به‌ویژه کنسرت‌ها در مشهد و استان خراسان رضوی شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی احمد علم‌الهدی به نامه مطهری واکنش نشان داد و در توضیحی نامه مطهری به رئیس جمهوری را «تهدید» خواند و نوشت: «او با تکیه بر قدرت خود به هر که می‌خواهد تهمت و افترا می‌زند… گویا می‌خواهد این‌طور القاء کند که آیت‌الله علم‌الهدی جلوی سخنرانی‌اش را گرفته است… آیت‌الله علم الهدی اصلاً به چنین سخنرانی و مراسمی توجهی نداشته است و این حق را دارد که علیه شخص مفتری اقدام قضایی کند و در صورت عدم جبران تشویش اذهان عمومی توسط این شخص، اقدام خواهد شد.»

همزمان با این رویدادها، رضا منصوری فرماندار مشهد برکنار شد اما معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت برکناری او ارتباطی با موضوع لغو سخنرانی علی مطهری ندارد.

جواد حسینی گفت که حکم فرماندار جدید این شهرستان از ۱۰ روز قبل صادر و به استان ابلاغ شده است.

فرماندار جدید مشهد محمد رحیم نوروزیان خواهد بود که پیش از این در سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی فعالیت می‌کرد.

این نخستین بار نیست که سخنرانی‌های علی مطهری لغو می‌شود. ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۳ نیز علی مطهری برای سخنرانی در دانشگاه به شیراز رفته بود که پس از ورود به فرودگاه با یورش موتورسوران روبه‌رو شد. آن‌ها او را با سنگ و گوجه مورد حمله قرار دادند. مطهری نزدیک به سه ساعت نیز در یکی از کلانتری‌های شیراز در محاصره مهاجمان قرار داشت.

بیشتر بخوانید:

نامه مطهری به روحانی: لغو سخنرانی «داعش‌گونه» بود

Share