Share

دولت هلند در اعتراض به اعدام و دفن شبهه‌برانگیز زهرا بهرامی، شهروند ایرانی ـ هلندی در ایران، سفیر خود «کس جی‌کل» را از تهران فراخواند.

به‌گزارش منابع خبری، اوری روزنتال، وزیر امور خارجه هلند که در حال دیدار از اردن است گفت پیش از ترک ایران، آقای جی‌کل متن اعتراض رسمی خود را به مقامات ایرانی ارائه خواهد کرد. در این اعتراض‌نامه به «بی‌احترامی به خانواده زهرا بهرامی» و اصول روابط دوجانبه اشاره شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پیکر زهرا بهرامی به‌شکل مخفیانه در سمنان، ۴۰۰ کیلومتری تهران دفن شده است و اطلاع دیرهنگام وزارت اطلاعات ایران، خانواده وی نتوانسته‌اند در مراسم خاک‌سپاری او حضور یابند.
 

هفته گذشته در پی اعدام زهرا بهرامی، وزیر امور خارجه هلند ضمن «وحشیانه» و «شوک‌آور» خواندن این اقدام، اعلام کرد که دولت این کشور روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران به حالت تعلیق درآورده است.

اوری روزنتال همچنین با فراخواندن کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در هلند خواهان توضیح ایران درباره اعدام بهرامی شد.

روز یک‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه جاری نیز وزارت امور خارجه ایران سفیر هلند در تهران را احضار کرد. در این دیدار با یادآوری قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با توزیع و قاچاق مواد مخدر نسبت به آن‌چه دولت ایران آن را «حمایت دولت هلند از افراد مجرم و دخالت در امور داخلی ایران» خواند، هشدار داده شد.

ایران همچنین اعلام کرد که «اجازه داده نخواهد شد تا قاچاقچیان مواد مخدر در زیر چتر حمایتی کشورهای خارجی به اقدامات خلاف قانون و ناشایست در کشور دست بزنند.»

همچنین رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست مطبوعاتی روز ۱۲ بهمن خود اعتراض دولت هلند را دخالت در امور داخلی ایران دانست.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اقدام دولت هلند مبنی بر تعلیق روابط دیپلماتیک خود با ایران گفت: «این خبر به این شکل که اعلام شده صحت ندارد.»

مهمان‌پرست در مورد اعدام زهرا بهرامی افزود: «با اشرافی که مقامات دو کشور به تابعیت این فرد داشته‌اند این اقدام دخالت کردن در امور داخلی کشور ما است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «بارها تأکید کرده‌ایم تبعه ایرانی ـ هلندی نداریم. ممکن است شما تلاش کنید واژه جعلی ایجاد کنید اما ما بر اساس قانون اساسی‌مان تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسیم.»

از سوی دیگر شادی صدر، مدیر سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به وزیر خارجه هلند در رابطه با اعدام زهرا بهرامی خواستار اعمال تحریم‎های «مؤثر» اتحادیه اروپا علیه مقامات ایرانی شد.
 

زهرا بهرامی، شهروند ایرانی – هلندی که در اعتراضات روز عاشورای سال گذشته بازداشت شده بود، صبح روز شنبه نهم بهمن‌ماه ٨٩ به اتهام «فروش و نگه‌داری مواد مخدر» در تهران اعدام گردید.

 

گروهی معتقدند اعدام وی به دلیل مسائل سیاسی و شرکت او در تظاهرات مخالفان دولت ایران بوده است.

 

اعضای خانواده و وکیل مدافع زهرا بهرامی از اعدام وی اطلاعی نداشتند.
 

 

Share