Share

قیمت برق خانگی، کشاورزی و صنعتی در ایران بار دیگر افزایش یافت. نرخ برق مصرفی در سه سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد گران‌تر شده است.

bargh-gerani-jadval

در ادامه سیاست‌های آزادسازی قیمت کالا و خدمات دولتی تعرفه خدمات برق خانگی و صنعتی در ایران حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد افزایش یافت.

احمد یزدی معاون مدیریت مصرف برق شرکت توانیز یکشنبه ۳۰ آبان، افزایش قیمت برق را تائید کرد و گفت که افزایش تعرفه‌ها مرداد امسال با مجوز شورای اقتصاد صورت گرفته است.

او میزان افزایش تعرفه برق را ۱۰ درصد اعلام کرد و افزود که تعرفه‌های جدید از ابتدای مرداد امسال اجرایی شده است.

اما خبرگزاری مهر دوشنبه یکم آذر بخشنامه وزارت نیرو در خصوص تعرفه خدمات برق را منتشر کرد که بیانگر افزایش قیمت‌ها از ابتدای تیر امسال است.

این مصوبه ۲۸ تیر امسال به تصویب شورای اقتصاد رسیده است و برمبنای آن نرخ برق در مناطق مختلف ایران حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد افزایش یافته است.

براساس این مصوبه نرخ تعرفه مشترکان خانگی به نسبت میزان مصرف حداقل ۴۵ تومان و حداکثر ۳۲۲ تومان برای هرکیلو‌وات ساعت است. همچنین تعرفه برق صنایع کشاورزی نیز حداقل ۲۰ درصد افزایش یافته است.

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو ایران نیز امروز گفت که تصمیم افزایش قیمت‌ها از ابتدای امسال گرفته شد اما اجرای آن تا نیمه سال به تاخیر افتاد.

پیش از این حمید چیت‌چیان وزیر نیرو افزایش قیمت برق را ضروری دانسته و گفته بود که به رغم درخواست این وزارت‌خانه، هیئت دولت با افزایش قیمت‌ موافقت نکرده است.

نرخ برق مصرفی مشترکان خانگی، کشاورزی و صنعتی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نیز به ترتیب ۲۴ درصد و ۱۰ درصد افزایش یافته است. در مجموع قیمت برق در دولت یازدهم ۴۴  تا ۵۴ درصد افزایش یافته است.

در همین زمینه

سال «سال گرانی» است

Share