Share

بیش از ۲۲۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران با انتشار بیانیه‌ای اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

majles

این بیانیه که هم تمدید تحریم‌ها و هم جلوگیری از فروش هواپیما به ایران را محکوم کرده، در نشست علنی سه‌شنبه ۲ آذر مجلس خوانده شد.

نمایندگان امضاکننده بیانیه از دولت حسن روحانی خواسته‌اند تا بر اساس قانون مصوب مجلس در مورد برجام «اقدامات متقابل و جدی» انجام دهد.

آن‌ها گفته‌اند مجلس نیز در این زمینه آمادگی دارد تا از «دستاوردهای هسته‌ای» صیانت کند.

مجلس ایران مهرماه ۱۳۹۴، در دوره نهم خود، طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» را به اتفاق آرا تصویب کرد. در آن زمان بیشتر نمایندگان مجلس را مخالفان دولت تشکیل می‌دادند و مخالفان توافق هسته‌ای نیز قدرت بیشتری داشتند.

در بند سه این قانون دولت موظف شده است که در صورت «هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر» همکاری داوطلبانه را متوقف کند و «ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور را به ۱۹۰ هزار سو افزایش دهد.»

مجلس نمایندگان آمریکا ۱۵ نوامبر / ۲۵ آبان تحریم‌ها علیه ایران را تمدید و دو روز بعد از آن نیز طرح منع فروش هواپیما به ایران را تصویب کرد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌المللی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روز سه‌شنبه گفت هر اقدامی که موجب ادامه تحریم‌ها به هر عنوان دیگری علیه ایران شود، نقض برجام است.

بیشتر بخوانید:

سنای آمریکا قانون تحریم‌ها علیه ایران را تمدید می‌کند

ولایتی: تحریم‌های دیگر با هر عنوانی علیه ایران نقض برجام است

Share