Share

امکان دارد شرکت اروپایی «ایرباس» بتواند معامله سودآورش با ایران را به سرانجام برساند. خبرگزاری رویترز گزارش داده است که وزارت خزانه‌داری آمریکا به این شرکت چندملیتی مجوز فروش ۱۰۶ هواپیمای مسافربری ایرباس را داده است.

هواپیمای ایرباس: هواپیمایی که ناوگان هوایی ایران به آن نیاز مبرم دارد

هواپیمای ایرباس: هواپیمایی که ناوگان هوایی ایران به آن نیاز مبرم دارد

شرکت ایرباس، یک شرکت اروپایی‌ست، اما به دلیل آنکه در تولید هواپیماهای مسافربری از قطعات ساخت آمریکا استفاده می‌کند، برای فروش هواپیماهایش به ایران به مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا نیاز دارد.

۱۵ نوامبر مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های این کشور علیه ایران را با اکثریت آرا به‌مدت ۱۰ سال دیگر تمدید کرد.

یک مقام آمریکایی که نامش افشا نشده به خبرگزاری رویترز گفته است که ظاهراً وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه ۲۱ نوامبر مجوز فروش هواپیماهای ایرباس به ایران را پیش از به سر آمدن دوره ریاست جمهوری باراک اوباما صادر کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا در کارزار انتخاباتی‌اش وعده داده بود که معامله ایرباس با ایران را به هم می‌زند.

دیدار و گفت‌و‌گوی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی با رییس شرکت ایرباس در پاریس

دیدار و گفت‌و‌گوی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی با رییس شرکت ایرباس در پاریس

اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی گفته بود که ایران تا خرداد سال جاری ۵۰ میلیون دلار را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت ایرباس واریز می‌کند.

در یکی از اصلی‌ترین پیش‌قراردادها با شرکت ایرباس‌ مقرر شده که ‌‌۱۱۸ فروند انواع هواپیمای ایرباس‌ شامل ۴۵ فروند‌ ایرباس ۳۲۱ و ۳۲۰، ۴۵ فروند‌ ایرباس ۳۳۰، ۱۶ فروند‌ ایرباس ۳۵۰ و ۱۲ فروند‌ ایرباس ۳۸۰ پهن‌پیکر‌ برای ایران‌ایر خریداری شود و در مدت زمان ۵ تا ۸ سال در اختیار هما قرار گیرد.

در گام بعد پیش‌قرارداد خرید بیش از ۲۰ فروند هواپیمای ATR هم برای ایران‌ایر به امضاء رسید. وزارت خزانه‌داری آمریکا اما مجوز فروش فقط ۱۰۶ هواپیما به ایران را صادر کرده است.

دولت باراک اوباما مجوز فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ به ایران را هم صادر کرده بود. مقامات ایرانی و سخنگوی کمپانی بوئینگ اعلام کرده بودند که قرارداد این معامله نهایی شده اما با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عملاً به حالت تعلیق درآمده است.

تیم نیل، سخنگوی شرکت بوئینگ گفته بود اگر دولت ترامپ فروش هوایپما به ایران را ممنوع کند، بوئینگ به این تصمیم احترام می‌گذارد. ‌

بیشتر بخوانید:

تحریم‌های آمریکا علیه ایران تمدید شد

Share