Share

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات مقامات دولت هلند را درباره پرونده زهرا بهرامی، شهروند ایرانی-هلندی «غیرمسئولانه» نامید.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهمان‌پرست امروز در یک نشست خبری در تهران گفت «جای تأسف دارد کشورهایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند و همیشه سعی می‌کنند خود را کشورهای متمدنی جلوه دهند از پرونده‌هایی حمایت می‌کنند که موضوع آن یا جنایت است یا خیانت و یا قاچاق مواد مخدر است.»

 

به گفته مهمان‌پرست کشورهایی مانند هلند که این گونه اقدامات را در دستور کار دارند در آینده به کشورهایی «مملو از قاچاقچیان، ‌جنایتکاران و خیانتکاران» تبدیل خواهند شد.

 

هفته گذشته در پی اعدام زهرا بهرامی، اوری روزنتال وزیر امور خارجه هلند ضمن «وحشیانه» و «شوک‌آور» خواندن این اقدام، اعلام کرد که دولت این کشور روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران به حالت تعلیق درآورده است.

 

همچنین روز گذشته دولت هلند در اعتراض به اعدام و خاک‌سپاری «مخفیانه» زهرا بهرامی، سفیر خود «کس جی‌کل» را از تهران فراخواند.

 

چند روز پیش وب‌سایت‌های حقوق بشری اعلام کردند که جسد زهرا بهرامی به‌طور «مخفیانه» در سمنان دفن شده است.

 

بنا بر این گزارش، مأموران وزارت اطلاعات همچنین خانواده بهرامی را «تهدید» کرده‌اند که نباید سفارت هلند را از «دفن مخفیانه» مطلع کنند.

 

دادسرای تهران پیش‌تر اعلام کرده بود زهرا بهرامی به اتهام «حمل و نگهداری» مواد مخدر اعدام شده است اما خانواده وی می‌گویند که زهرا بهرامی زیر «شکنجه» به چنین اتهامی اعتراف کرده است. به گفته خانواده بهرامی، اتهام اولیه وی سیاسی بوده است.

 

با این که دادسرای تهران به زمان بازداشت خانم بهرامی اشاره نکرده اما برخی از منابع خبری اعلام کرده‌اند که وی در جریان حوادث پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری بازداشت شده است.

 

مهمان‌پرست پیش‌تر نیز گفته بود «بارها تأکید کرده‌ایم تبعه ایرانی ـ هلندی نداریم. ما بر اساس قانون اساسی‌مان تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسیم.»

 

زهرا بهرامی صبح روز شنبه نهم بهمن‌ماه ٨٩ به اتهام «فروش و نگه‌داری مواد مخدر» در تهران اعدام شد.

در چند ماه گذشته شمار اعدام‌ها در ایران افزایش یافته است. دو روز پیش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد از تاریخ ۲۹ آذر ۸۹ تا ۱۱ بهمن ۸۹ در ایران دست‌کم ۱۲۱ نفر اعدام شده‌اند.

 

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

 

Share