Share

روز یک‌شنبه، ۳۰ آبان، در یک همایش دولتی در افغانستان، موضوع بی‌سوادی و به‌ ویژه بی‌سوادی زنان و راه‌های مبارزه با آن مطرح شد. در این همایش، اسدالله حنیف بلخی، وزیر آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرد که ۶۰ درصد جمعیت این کشور همچنان بی‌سواد است.

وزیر آموزش و پرورش افغانستان در این همایش گفت که از این ۶۰ درصد بی‌سواد، ۸۰ درصد زنان هستند.

education-in-afghanistan

مبارزه با بیسوادی در افغانستان

این آمار در حالی‌ ارائه شده است که مجلس افغانستان هفته گذشته تعداد زیادی از وزرای این کشور را سلب صلاحیت کرد و اسم وزیر آموزش و پرورش هم در لیست سلب صاحیت شده‌ها دیده می‌شود.

حالا بسیاری‌ معتقدند به خاطر فرصتی که اشرف غنی احمدزی، رییس‌جمهوری افغانستان به وزیران سلب صلاحیت شده داده است، آن‌ها می‌خواهند آخرین تلاش‌های خود را به خرج دهند تا در پست و مقام خود باقی بمانند.

زرقا یفتلی، مدیر سازمان حمایت از قوانین اطفال و زنان در افغانستان اما در گفت‌وگو با رادیو زمانه می‌گوید که مجلس افغانستان برخی از وزیران خوب، مناسب و صلاحیت‌دار را نیز در لیست سلب‌ صلاحیت‌ شدگان قرار داده است. او دلیل این مسأله را «افزایش دادن افراد خودی» در کابینه کشور می‌داند.

خانم یفتلی دلیل بی‌سواد باقی ماندن تعداد زیادی از زنان افغانستان را در رسوم و عادت‌های محلی و بومی می‌داند که بازدارنده آموزش زنان و دختران هستند. او می‌گوید تا زمانی که مردان بی‌سواد افغانستان آموزش نبینند، دسترسی به زنان زیر سلطه آنان ناممکن است.

گفت‌وگوی رادیو زمانه با زرقا یفتلی را از اینجا بشنوید:

Share