Share

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرد که هیچ ایرانی در نبرد آزادسازی موصل حضور ندارد.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدعلی جعفری پنج‌شنبه ۴ آذر گفت: «در حد محدود مستشاری ممکن است [نیروهای ایرانی] باشند اما به هیچ وجه نیروی ایرانی در موصل نداریم.»

او افزود: «در عراق، مجاهدان عراقی و حشدالشعبی آن‌قدر توانمند هستند که به نیروهای ایرانی نیاز ندارند.»

نیروهای حشدالشعبی شیعه هستند و از سوی ایران حمایت می‌شوند. موفقیت‌های این گروه در عملیات آزادسازی موصل در رسانه‌های ایران به‌شکل ویژه‌ای برجسته می‌شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: «البته جهان اسلام نیاز به پشتیبانی و کمک دارد و با توجه به این‌که این غائله به زودی‌ تمام نمی‌شود، تروریست‌ها ممکن است بعد از موصل به سمت سوریه بروند.»

حمله برای بازپس‌گیری موصل از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) ۱۷ اکتبر / ۲۶ مهر آغاز شد. در این حمله هزاران سرباز عراقی و پیشمرگه‌های کرد در شمال، شرق و غرب موصل شرکت دارند. آن‌ها از سوی جنگنده‌های ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا پشتیبانی هوایی می‌شوند. در غرب موصل شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران راه ارتباطی داعش به سوریه را قطع کرده اند.

ایران حضور نظامی خود در سوریه را نیز «مستشاری» می‌نامد. حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی محلاتی، رئیس «بنیاد شهید و امور ایثارگران» روز سه‌شنبه دوم آذرماه اعلام کرد که شمار کسانی که از سوی ایران به سوریه اعزام و در جنگ این کشور کشته شدند بیش از یک هزار نفر است.

Share