Share

در انفجار یک کامیون در پمپ‌بنزینی واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب بغداد، ده‌ها تن از زائران شیعه، از جمله چندین ایرانی کشته شدند. گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله تروریستی به زائران اربعین را به عهده گرفته است.

در یک تانکر، در یک پمپ بنزین بمبی جاسازی شده بود. هفت اتوبوس زائران اربعین در پمپ بنزین توقف کرده بدند.

در یک تانکر، در یک پمپ بنزین بمبی جاسازی شده بود. هفت اتوبوس زائران اربعین در پمپ بنزین توقف کرده بدند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این انفجار پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر / ۴ آذر در روستای «شوملی» که در جنوب بغداد، در سه راهی اصلی نجف ، کربلا و قادسیه قرار دارد رخ داد و در جریان آن دست‌کم ۸۰ نفر کشته شدند. خبرگزاری رویترز و شبکه عربی اسکای نیوز کشته‌شدگان را ۱۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. گروه «دولت اسلامی» (داعش) ادعا می‌کند که ۲۰۰ نفر را در این حادثه تروریستی به قتل رسانده.

فرماندهی مرکزی عملیات پلیس عراق گفته است در پمپ بنزین محل انفجار چندین اتوبوس حامل زائران شیعه توقف کرده بودند و به همین دلیل شمار زیادی از شیعیان از جمله گروهی ایرانیان در جریان آن جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که دست‌کم ۵۰ تن از کشته‌شدگان، ایرانیانی بودند که برای مراسم اربعین به عراق سفر کرده بودند. حداقل ۱۰ الی ۱۵ نفر از مجروح‌شدگان هم ایرانی‌اند.

پمپ‌بنزین محل حادثه تروریستی

پمپ‌بنزین محل حادثه تروریستی

پیر حسین کولیوند، رییس کمیته بهداشت و درمان اربعین به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که آمار دقیق کشته‌شدگان و مجروحان هنوز مشخص نشده.

به گفته این مقام مسئول نیروهای بهداشت و درمان ایران به کمک مجروحان شتافته‌اند. آن‌ها در حال جمع‌آوری زائران زخمی‌اند و وعده داده‌اند که به زودی اسامی مجروح‌شدگان و کشته‌شدگان را اعلام می‌کنند.

پلیس  گفته است که دست‌کم هفت دستگاه اتوبوس به‌هنگام انفجار در این پمپ بنزین توقف کرده بودند. در این اتوبوس‌ها زائران ایرانی، عراقی و بحرینی حضور داشتند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشته است که اکثر قربانیان این حادثه ایرانیان در حال بازگشت به کشور بودند.

زائران شیعه از کربلا باز می‌گشتند. در روزهای اخیر صدها هزار نفر از شیعیان به‌مناسبت اربعین، چهلمین روز کشته‌شدن حسین بن علی، امام سوم شیعیان به کربلا رفته بودند. این مراسم از بیم حمله گروه‌های سنی‌ تندرو تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

Share