Share

محسنی اژه‌ای درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای راه‌پیمایی در روز ۲۵ بهمن را «یک اقدام سیاسی» دانست.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، غلام‌حسین محسنی‌ اژه‌ای، دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضائیه در این‌باره گفت: «اگر شخصی واقعأ انگیزه مردم غیور و به‌پا خواسته مصر و تونس را داشته باشد همراه با حکومت و ملت در روز ۲۲ بهمن در راه‌پیمایی شرکت می‌کند، در حالی که تعیین روز دیگر به این معناست که این افراد صف خود را از مردم جدا کرده و ایجاد تفرقه می‌کنند.»

محسنی اژه‌ای افزود: «این یک اقدام سیاسی است اما مردم ایران هوشیار بوده و اگر ضرورت داشته باشد به آن پاسخ می‌دهند.»

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران، ۱۶ بهمن‌ماه جاری با ارسال نامه‌ای به مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران درخواست مجوز راه‌پیمایی کردند.

آن‌ها در نامه خود نوشتند: «به منظور اعلام همبستگی با حرکت‌های مردمی در منطقه به‌ویژه قیام آزادی‌خواهانه مردم تونس و مصر بر علیه حکومت استبدادی در کشور، درخواست صدور مجوز برای دعوت به راه‌پیمایی مردمی طبق اصل ۲۷ قانون اساسی در جهت حمایت از قیام مردم این دو کشور مسلمان را در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ساعت سه بعدازظهر از میدان امام حسین تا میدان آزادی را داریم.»
 

در پی انتشار این نامه، اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی گفت درخواست راه‌پیمایی «آزمونی بر ادعای آن‌هایی است که مدتی است می‌گویند جنبش سبز مرده و وجود ندارد.»

اردشیر امیرارجمند افزود اگر حکومت ایران با درخواست راه‌پیمایی مخالفت کند، «به هیچ وجه صلاحیت ندارد درباره مردم دیگر کشورها اظهار نظر کند.»

هواداران جنبش سبز (جنبش مخالفان حکومت ایران)، درخواست راه‌پیمایی برای روز دوشنبه ۲۵ بهمن ٨٩ را یادآور تظاهرات میلیونی «دوشنبه ۲۵ خرداد ١٣٨٨» معرفی کرده‌اند و آن را دارای «نشانه و پیام» دانسته‌اند.

۲۵ خرداد ٨٨، با وجود مخالفت دولت با برگزاری تظاهرات، معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در تهران راه‌پیمایی سکوت برگزار کردند. شمار شرکت‌کنندگان در این راه‌پیمایی بین یک تا سه میلیون نفر برآورد شد.

گروهی از هواداران جنبش سبز صفحه ۲۵ بهمن را در حمایت از تظاهرات دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر راه‌اندازی کرده‌اند. این صفحات آخرین پوسترها، بیانیه‌ها و اخبار لحظه‌به‌لحظه مربوط به راهپیمایی ٢۵ بهمن را منتشر می‌کنند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز که از جمله احزاب اصلاح‌طلب است، از مردم خواست تا در صورت صدور مجوز، در این راه‌پیمایی شرکت کنند.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری تجمعات و راه‌پیمایی «بدون حمل سلاح» و به‌شرط آنکه «مخل مبانی اسلام» نباشد، آزاد است.
 

 

Share