Share

در یک اردوگاه پناهجویان در لسبوس یک زن و یک کودک در حادثه‌ای جان باختند. ساکنان اردوگاه دست به اعتراض زدند و در درگیری با پلیس چند نفر زخمی شدند. در بلغارستان نیز درگیری‌هایی بین پلیس و پناهجویان رخ داد.

اردوگاه "موریا" در جزیره لسبوس یونان، پس از آتش‌سوزی ماه سپتامبر ۲۰۱۶

اردوگاه “موریا” در جزیره لسبوس یونان، پس از آتش‌سوزی ماه سپتامبر ۲۰۱۶

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس یونان اعلام کرد که در اردوگاه پناهجویی “موریا”، واقع در جزیره لسبوس یونان، یک زن ۶۶ ساله و یک کودک شش ساله جان خود را از دست دادند. در هنگام آشپزی در یک چادر پناهجویان کپسول گاز منفجر شده بود. مادر کودک کشته‌شده و شش کودک دیگر به‌شدت مجروح شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

پلیس افزود، ظاهراً این حادثه مورد خشم پناهجویان قرار گرفت و آن‌ها آتش به‌راه انداخته و به این طریق خساراتی به اردوگاه وارد کردند. در درگیری با نیروهای امنیتی شش پناهجو به شکل سطحی زخمی شدند.

در ساعات نخست جمعه ۲۵ نوامبر / ۵ آذر اوضاع بار دیگر آرام شد.

در اردوگاه “موریا” و دیگر مراکز پناهجویان در جزایر یونانی اژه، پیش از این نیز بارها درگیری‌هایی رخ داده بود. در ماه سپتامبر سال جاری بخش‌هایی از اردوگاه “موریا” بر اثر یک آتش‌سوزی برای چندین روز غیرقابل سکونت شد. در این اردوگاه بیش از پنج هزار پناهجو به‌سر می‌برند در حالی‌که ظرفیت آن حدود سه هزار و ۵۰۰ نفر است.

شورش در اردوگاه پناهجویی بلغارستان

روز پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر / ۴ آذر در بلغارستان نیز درگیری‌هایی بین پلیس و پناهجویان رخ داد.

بویکو بوریسف، نخست‌وزیر بلغارستان در دیدار از یک اردوگاه گفت در جریان این درگیری‌ها ۲۴ تن از مأموران پلیس زخمی شدند.

به‌گفته نخست‌وزیر بلغارستان، ۳۰۰ پناهجو دستگیر شدند که اتهام شش نفر از آن‌ها به‌عنوان “تهدیدی برای امنیت ملی” طبقه‌بندی شد. شب حادثه پلیس موفق به برقراری آرامش در اردوگاه شد.

درگیری‌ها ظهر پنج‌شنبه، هنگامی آغاز شد که پناهجویان به ممانعت از رفت‌وآمد پس وقوع چند بیماری به‌شدت اعتراض کردند.

سخنگوی پلیس بلغارستان گفت در این ناآرامی حدود دو هزار پناهجو شرکت داشتند.

پس از آن‌که پتیا پاروانووا، مسئول آژانس دولتی پناهجویان با معترضان گفت‌وگو کرد پناهجویان آرام شدند.

حدود سه هزار پناهجو از جمله پناهجویان افغان از روز سه‌شنبه اجازه ندارند اردوگاه را ترک کنند زیرا بیش از ۱۰۰ مورد بیماری در این اردوگاه وجود دارد. در ۱۲۸ نفر بیماری‌های پوستی و همچنین آبله مرغان و عفونت‌های ویروسی مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید:

یک پناهجوی افغان از سرمازدگی و گرسنگی جان باخت

Share