Share

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، به دلیل درخواست شفاف شدن موضوع حساب‌های بانکی رییس قوه قضاییه و اظهار نظرهایش درباره یاشار سلطانی، افشا‌کننده فساد معروف به «املاک نجومی»، تحت فشار قرار گرفته است. در حالی که او در توییتر خود خبر از احضارش به دادسرا داده و نوشته است که این موضوع از سوی یکی از اعضای هیأت رییسه مجلس به او اعلام شده، خبرگزاری فارس از شکایت نماینده کاشان از صادقی خبر داده است.

vasigheh-assad-binakhahi-cartoon-nov-2016

کارتون از اسد بیناخواهی

بر اساس این خبر، جواد ساداتی‌نژاد، نماینده کاشان و آران و بیدگل از محمود صادقی، نماینده تهران به اتهام نشر اکاذیب و تشویش افکار عمومی به دادسرای فرهنگ و رسانه تهران شکایت کرده است.

فارس همچنین از قول یک منبع آگاه نوشته است که این تنها شکایت موجود از محمود صادقی نیست: «به رغم اظهارات محمود صادقی مبنی بر احضار او به دادسرا به دلیل اعلام جرم دادستان تهران، او چندین شاکی خصوصی از جمله چند دانشجوی دکتری هم دارد که بعضاً قبل از شروع نمایندگی صادقی از او شکایت کرده‌اند و احضارش به دادسرا برای پیگیری این شکایات نیز هست.»

پیگیری قضایی اظهارات محمود صادقی در حالی‌‌ست که بر اساس اصل ۸۴ قانون اساسی، هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر کند. علاوه بر این اصل ۸۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید که نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند، تعقیب یا توقیف کرد.

محمود صادقی خود در گفت‌و‌گو با سایت خبری تحلیلی سهند‌نامه گفته که قرار است هفته آینده درباره احضارش به دادسرا تصمیم‌گیری شود.

رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصادی مجلس گفته است: «پس از آغاز به کار مجلس در هفته آینده و تشکیل جلسه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، درباره احضارم به دادسرا تصمیم‌گیری می‌شود و بنده نیز مطابق تصمیم این هیأت اقدام خواهم کرد.»

او سوال از مقامات مسئول را بدیهی‌ترین حق نمایندگان و شفاف‌سازی را خواست علی خامنه‌ای، رهبر جهموری اسلامی دانسته و گفته است که اگر قوه قضاییه پاسخگو نباشد، از ابزار تحقیق و تفحص استفاده می‌شود: «از دیوان محاسبات خواهم خواست گزارش تفریغ بودجه قوه قضاییه را ارائه کند.»

صادقی همچنین گفته است که در جریان شکایت نماینده کاشان، آران و بیدگل نیست، اما آن را بی‌ارتباط با احضارش از سوی دادستانی دانسته است: «به نظر می‌رسد ارتباطی میان این دو شکایت وجود نداشته باشد. آن‌چنان که از ظواهر امر پیداست، موضوعی که دادستانی برای شکایت از بنده عنوان کرده، اظهارنظرهای اخیرم درباره یاشار سلطانی بوده و دادستانی تهران بر اساس این اظهارنظرها شکایت خود را به هیأت رییسه مجلس اعلام کرده است.»


در همین زمینه

پیگیری پرونده‌های فساد؛ محمود صادقی نماینده مجلس به دادسرا احضار شد

ورود دیوان محاسبات مجلس به پرونده ۱۰۰۰ میلیارد تومانی قوه قضائیه

 

 

Share