Share

رهبر جمهوری اسلامی ایران «بی‌تدبیری برخی از مسئولان» را عامل حادثه سمنان دانست. معاون اول رئیس جمهوری از برکناری و استعفای برخی از «مقصران حادثه» خبر داد.

semnan-ghatar

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه‌ای «قصور و بی‌تدبیری برخی از مسئولان» را عامل کشته شدن تعدادی از «شهروندان» در حادثه برخورد دو قطار مسافربری در مسیر سمنان و دامغان دانست.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای از مسئولان دولتی خواست که «حل ریشه‌ئی این مصائب و امثال آن از مسائل مردم» را در اولویت خود قرار دهند.

در این حادثه که صبح روز گذشته رخ داد، دست‌کم ۳۶ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن مجروح شدند. گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز صبح شنبه ششم آذر اعلام کردند که استیضاح وزیر مسکن و شهرسازی را پیگیری خواهند کرد.

خامنه‌ای در این پیام که به صورت مکتوب در اختیار رسانه‌های داخلی ایران قرار گرفته، خواستار پیگیری کشته شدن تعدادی از ایرانیان در عراق شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران عصر شنبه ششم آذر از تشکیل یک «کمیته فنی» برای بررسی این حادثه خبر داد.

او گفت که پس از بررسی و ارائه گزارش از سوی کمیته ویژه با عاملان حادثه در «هر سطح و در هر پستی که باشند حتما برخورد خواهیم کرد».

به گفته جهانگیری مقصران این حادثه «علاوه بر برکناری به دستگاه قضائی معرفی می‌شوند».

معاون اول رئیس دولت همچنین به صورت تلویحی خواستار استعفای برخی از مسئولان پس از این حادثه شد.

او گفت که در برخی از کشورها «‌وقتی حادثه‌ای به این بزرگی روی می‌دهد حتی اگر مسئول آن دستگاه قصوری هم نکرده باشد صرف اینکه در حوزه مسئولیتش این حادثه روی داده استعفا می‌دهد».

جهانگیری از آمادگی برخی از مسئولان دولتی برای استعفا پس از برگزاری جلسه رسیدگی به حادثه قطار سمنان خبر داد.

در همین رابطه استاندار سمنان  گفته است که سه نفر از عوامل این حادثه بازداشت شدند.

در همین زمینه

تسریع استیضاح وزیر راه و شهرسازی در پی حادثه قطار سمنان-مشهد

Share