Share

رسانه‌های ایران ادعا کرده‌اند که عربستان جنگ قیمت در بازار نفت به راه انداخته‌است.

اوپک به دنبال کاهش تولید و افزایش قیمت نفت است

اوپک به دنبال کاهش تولید و افزایش قیمت نفت است

به گزارش رسانه‌های ایرانی، عربستان در حال اعمال فشار بر برخی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک برای مقابله با ایران است. همچنین این رسانه‌ها اعلام «عدم شرکت» در اجلاس مشترک بین کشورهای صادرکننده نفت اوپک و غیراوپک از سوی عربستان را «تاکتیکی و برنامه‌ریزی‌شده» خوانده‌اند.

عربستان سعودی شنبه ششم آذر/۲۶ نوامبر با ارسال نامه‌ای رسمی به اوپک اعلام کرد که در نشست مشترک دوشنبه هشتم آذر / ۲۸ نوامبر در وین بین کشورهای نفتی اوپک و غیراوپک شرکت نخواهد کرد. این نشست برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت در بازار جهانی به‌واسطه کاهش تولید و عرضه آن برگزار می‌شود. با این حال، عربستان گفته است که ابتدا وزیران عضو اوپک باید درباره کاهش تولید به توافق برسند و سپس توافق به‌دست‌آمده را به صادرکنندگان نفت غیراوپک ارائه دهند.

قیمت نفت اکنون به زیر ۴۸ دلار برای هر بشکه رسیده که کمتر از یک‌دوم قیمت آن در اواسط سال ۲۰۱۴ است.

پیشتر نیز گزارش‌ها از افزایش تنش بین ایران و عربستان حکایت داشت. در نشست متخصصان و کارشناسان کشورهای عضو اوپک در اوایل آبان‌ماه، هیئت ایرانی و عربستانی وارد نبرد لفظی شده‌بودند و عربستان تهدید کرده‌بود که اگر ایران عرضه نفت را محدود نکند، تولید خود را تا ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد و قیمت جهانی نفت را کاهش خواهد داد. هیأت سعودی پس از تهدید جلسه را ترک کرد. ایران نیز با استناد به تأثیر تحریم‌ها بر کاهش صادرات نفت ایران از کاهش تولید امتناع می‌کند.

اجلاس مشترک ۲۸ نوامبر اجلاس مهمی در تعیین سرنوشت قیمت نفت توصیف شده بود، اما پس از اینکه روسیه نیز از عدم حضور خود در این نشست خبر داد، می‌توان شکست‌ آن را در غیبت دو صادرکننده بزرگ نفت پیش‌بینی کرد. با این وجود، نشست رسمی اوپک چهارشنبه ۳۰ نوامبر با حضور وزیران کشورهای عضو برگزار خواهد شد تا بر سر کاهش تولید تصمیم‌گیری شود.

رسانه‌های ایران همچنین ادعا کرده‌اند که «برخی شاهزاده‌های» عربستان سعودی در پی اعمال فشار بر دیگر کشورهای عضو اوپک هستند تا در اجلاس آینده در برابر ایران متحد عمل کنند. این گزارش‌ها هدف عربستان را «مصادره» اوپک خواندند. هیچ گواه روشنی مبنی بر این ادعاها در گزارش رسانه‌های ایران ذکر نشده‌ است.

خوش‌بینی ایران به طرح وزیر نفت الجزایر

اعضای اوپک در ماه سپتامبر در توافقی مقدماتی پذیرفتند که تولید این سازمان را به حداکثر ۳۳ میلیون بشکه در روز تقلیل دهند. این نخستین کاهش تولید اوپک پس از سال ۲۰۰۸، سال بحران بزرگ اقتصاد جهانی است.

شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا) شنبه ششم آذر/۲۶ نوامبر گزارش داد که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران پس از دیدار با همتای الجزایری خود در تهران نسبت به دستیابی به توافق برای کنترل قیمت نفت ابراز امیدواری کرده‌ بود. زنگنه گفته بود که پیشنهاد نورالدین بوطرفه، وزیر انرژی الجزایر در مورد تولید نفت هر کشور عضو اوپک در این دیدار به ایران ارائه شده‌است.

به گزارش شانا، طرح بوطرفه شامل کاهش یک و یک‌دهم میلیون بشکه در روز از تولید اعضای اوپک و نیز کاستن ۶۰۰ هزار بشکه در روز از صادرکنندگان غیراوپک می‌شود. بوطرفه در دیدار با زنگنه گفته که با اجرای این طرح، قیمت هر بشکه نفت در پایان سال آینده میلادی به ۶۰ دلار خواهد رسید.

زنگنه نیز گفته که ایران طرح‌های خود برای کاهش تولید را چهارشنبه ۳۰ نوامبر در اجلاس اوپک ارائه خواهد کرد.

با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که تنش‌های رو به افزایش ایران و عربستان ممکن است نشست اوپک در آخر ماه نوامبر را به شکست بکشاند.


در همین زمینه

عربستان تهدید کرده که تولید نفتش را افزایش می‌دهد

 

Share