Share

جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی عضو هیأت داوران امسال جشنواره برلین طی پیامی به این جشنواره از آرزوهای خود نوشت.

 

پناهی پیام‌اش به جشنواره فیلم برلین را به شکل یک نامه به ایزابل روسلینی، مدیر هیأت داوران جشنواره برلین نوشته است. ایزابل روسلینی نامه جعفر پناهی را روز گذشته، در مراسم گشایش شصت و یکمین جشنواره فیلم برلین خواند.

جعفر پناهی در آغاز پیام خود دنیای فیلم‌ساز را «دنیای گذر بین واقعیت و خیال» دانسته و نوشته است: «فیلم‌ساز از واقعیت الهام می‌گیرد، آن را به خیال خود در می‌‌آورد و در انجام این بازی واقعیت و خیال، فیلمی می‌‌سازد که شاید تصویر آرزوهایش باشد.»

وی در ادامه با اشاره به محکومیت‌های خود هم‌زمان از آرزوهایش نوشته است.
 

جعفر پناهی دی‌ماه گذشته از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به شش سال حبس تعزیری و ٢٠ سال محرومیت از ساختن فیلم، فیلم‌نامه‌نویسی و سفر به خارج از کشور محکوم شد و همین محکومیت باعث گردید که نتواند در شصت و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین شرکت کند.
 

جشنواره برلین شامگاه پنج‌شنبه ۲۱ بهمن برابر با ۱۰ فوریه آغاز شد و صندلی خالی جعفر پناهی در جمع هیأت داوران به شکل نمادین و با قرار دادن نام او حفظ شد.

پناهی در پیام خود تأکید کرده است که در این ٢٠ سال محرومیت از ساختن فیلم، با «خیال» خود آرزوهایش را خواهد ساخت.

این برنده جایزه خرس نقره‌ای در سال ۲۰۰۶ نوشته است: «اعتراف می‌کنم من به‌عنوان یک فیلم‌ساز که دغدغه‌های اجتماعی دارم، هر چند نمی‌‌توانم تصویرگر محدودیت‌ها، معضلات و مشکلات روز مردم جامعه‌ام باشم، اما نمی‌‌توانم آرزو نکنم که پس از ٢٠ سال تمامی این مسائل از جامعه‌ام رخت برنبسته باشد، تا آن‌گاه که مجال ساختن می‌‌یابم، تصویرگر رفاه، آرامش و آسایش مردم کشورم باشم.»

جعفر پناهی در این پیام به نشانه امید، آرزوهای خود را در برابر محرومیت‌های خود آورده است. او از «کنکاش عقاید در فضای آزاداندیشی»، «سفر به جهانی که ‌هیچ محدودیت جغرافیایی، نژادی، عقیدتی‌ و حتا انسانی‌ نداشته باشد»، «جهانی که در آن انسان‌ها با هر عقیده و اندیشه و باور بتوانند آزادانه و به‌دور از خشونت در کنار هم زندگی‌ کنند» نوشته است.

وی در پایان نوشته است: «از این لحظه به بعد مجبورم برای ٢٠ سال سکوت کنم، مجبورم نبینم، مجبورم نیندیشم و مجبورم فیلم نسازم. به واقعیت زندان و زندانبان تن‌ می‌‌سپارم تا شاید آرزوهایم را روزی روزگاری در خیال شما بیابم. بیابم آن‌چه را که از من دریغ کرده‌اند.»

مسئولان جشنواره فیلم برلین تا لحظه آخر انتظار شرکت پناهی در شصت و یکمین دوره این جشنواره را داشتند اما چنین انتظاری برآورده نشد و مقامات قضائی جمهوری اسلامی ایران این اجازه را به جعفر پناهی ندادند.

در روز گشایش جشنواره برلین تقریبأ تمام رسانه‌های آلمان از جعفر پناهی و محکومیت سنگین او نوشتند و گفتند. رسانه‌های آلمان و اعضای هیأت داوران این دوره، از پشتیبانی جشنواره برلین از این فیلم‌ساز ایرانی ستایش کردند و آن را وظیفه جامعه سینمایی جهان دانستند.

در همین رابطه در پشتیبانی از جعفر پناهی، بعد از ظهر امروز ۲۲ بهمن برابر با ۱۱ فوریه قرار است فیلم «آفساید» او که جایزه خرس نقره‌ای را در سال ۲۰۰۶ دریافت کرد، نمایش داده شود.

پیش از نمایش این فیلم مراسم ویژه‌ای با شرکت برخی سینماگران جهان در باره محکومیت و زندان جعفر پناهی از طرف دیتر کوسلیک، دبیر جشنواره برلین برگزار می‌شود. همچنین هم‌زمان بازیگران و فیلم‌سازان ایرانی و غیر ایرانی با رسانه‌ها گفت‌وگو خواهند کرد.

جعفر پناهی پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران جزو معترضان به نتایج این انتخابات بود و دو بار بازداشت شد که بار دوم بیش از سه ماه در زندان به‌سر برد و پس از اعتراضات متعدد جهانی نسبت به بازداشت وی و پس از پشت سر گذاشتن یک هفته اعتصاب غذا در زندان، سرانجام در تاریخ چهارم خردادماه امسال با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد.
 

 

Share