Share

سازمان ملل متحد اعلام کرد که ساکنان حلب به دلیل گرسنگی شدید به خوردن زباله و علف روی آورده‌اند. همزمان ارتش سوریه بزرگترین منطقه تحت کنترل مخالفان را بازپس گرفت.

ساکنان حلب از گرسنگی شدید رنج می‌برند

ساکنان حلب از گرسنگی شدید رنج می‌برند

مهند هادی، مسئول برنامه جهانی غذا سازمان ملل در خاورمیانه شنبه ۲۶ نوامبر در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی خبرگزاری ملی کانادا گفت که شهروندان گرسنه شرق حلب در محاصره نیروهای دولتی با کمبود شدید مواد غذایی روبرو هستند. او گفت که جیره‌های غذایی انتقال‌داده‌شده به شرق حلب تمام شده‌است و حالا ساکنان گرسنه وادار به خوردن علف و زباله شده‌اند، «اگر اصلاً زباله‌ای در حلب پیدا شود».

۲۷۵ هزار تن در شرق حلب که در کنترل مخالفان مسلح بشار اسد قرار دارد، تحت محاصره ارتش سوریه زندگی می‌کنند. آخرین محموله غذا و داروی سازمان ملل به ساکنان این منطقه ماه ژوئیه سال جاری تحویل داده‌شد.

مهند هادی به خبرگزاری کانادا گفته که دولت کانادا و دیگر کشورها باید برای تأمین نیاز ساکنان تحت محاصره شرق حلب دست به اقدام فوری بزنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز اعلام کرد که سوخت در حلب به‌شدت نایاب است و ساکنان این شهر در نبود نفت و الکتریسیته و افزایش چشم‌گیر قیمت مواد غذایی و کمبود آنها، با زمستانی بسیار دشوار رویارو خواهند بود.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، قیمت یک کیلو گوشت به ۵۰ دلار آمریکا رسیده که نسبت به ماه گذشته افزایشی بیش از ۵۰۰ درصد داشته است.

پیروزی‌های ارتش سوریه و آغاز شکست مخالفان

به گزارش «الجزیره»، ارتش سوریه شنبه‌شب، ۲۶ نوامبر اعلام کرد که توانسته محله «مساکن هنانو» در شرق حلب را از مخالفان بازپس بگیرد. بر اساس این گزارش، مساکن هنانو بزرگترین منطقه شرق حلب محسوب می‌شود.

همچنین خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد که مخالفان آغاز فروپاشی جبهه نبرد خود در برابر ارتش سوریه را پذیرفته‌اند. آنها بمباران‌های شدید و از بین رفتن تمام بیمارستان‌های شرق حلب را در آخرین دور تشدید نبردها دلیل شکست خود می‌دانند.

هنانو نخستین محله‌ای بود که مخالفان مسلح بشار اسد در سال ۲۰۱۲ تسخیر کردند.

همچنین الجزیره گزارش داد که در آخرین دور حملات هوایی و گلوله‌باران حلب به دست ارتش دولت دمشق، دست‌کم ۳۹ تن از جمله پنج کودک کشته شده‌اند.

آخرین دور تشدید نبردها بین مخالفان و سربازان حامی اسد، پس از آغاز حمله گسترده دولت دمشق در آخرین ساعات پنج‌شنبه ۱۷ نوامبر برای بازپس‌گیری حلب رخ داد.

مخالفان کنترل قسمت‌های شرقی حلب را در دست دارند که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود و تا کنون تحت حملات شدید دولت سوریه و نیز بمباران‌ هواپیماهای روسی قرار داشته‌است. البته روسیه اعلام کرد که در آخرین دور حملات به شرق حلب شرکت نخواهد کرد.


در همین زمینه

تشدید جنگ در شرق حلب: تمام بیمارستان‌ها از کار افتاده‌اند

هشدار سازمان ملل نسبت به نابودی کامل شرق حلب

Share