Share

رسانه‌های ایران به نقل از مقامات وزارت خارجه روسیه و ایران اعلام کردند که دو طرف توافق کرده‌اند صدور روادید بین دو کشور طبق شرایط خاصی از سال ۲۰۱۷ لغو شود. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است این توافق هنوز امضا نشده است.

Iran-Russia

یوگنی ایوانف، رئیس بخش کنسولی وزارت خارجه روسیه در این‌باره گفت: «براساس توافق جدید میان تهران و مسکو که در پنجمین نشست کمیسیون همکاری کنسولی دو کشور به‌دست آمد، از این پس گروه‌های گردشگران ۵ تا ۵۰ نفره که قصد سفر بین دو کشور را داشته باشند، برای مدت ۱۵ روز اقامت، نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت.»

در همین حال بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «قرار است ویزای تورهای گردشگری تحت شرایط خاصی، میان دو کشور لغو شود که هنوز امضا و اجرایی نشده است.»

‎ قاسمی روز دوشنبه ۸ آذر گفت: «تا انجام تفاهمات لازم برای لغو ویزای عادی برای شهروندان دو کشور هنوز گام‌های زیادی باقی است که باید در فرصت مقتضی بین مقامات ذیربط دو کشور مورد تفاهم قرار گرفته و به‌مرحله اجرا در آید.»

مایا لومیدز، رئیس اتحادیه مجریان تور روسیه نیز پیش از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن تأیید این خبر چنین تصمیمی را موجب افزایش قابل ملاحظه سفر گردشگران میان دو کشور دانست.

لومیدز افزود که تنها تعداد محدودی از مجریان تور در دو کشور مجاز به ارائه این تورها هستند و آژانس‌های ارائه‌دهنده این خدمات باید به تأیید دو طرف برسند.

به‌گفته رئیس اتحادیه مجریان تور روسیه «تعداد گردشگرانی که از ایران به روسیه سفر می‌کنند، طی دو سال اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و توافق به‌دست آمده برای لغو ویزا، این روند را بهبود خواهد بخشید.»

در این مدت حضور گردشگران ایرانی در روسیه با راه‌اندازی پروازهای مستقیم به سن‌پترزبورگ، مسکو و سوچی ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته است.

رسانه‌های ایران گفته‌اند توافق لغو ویزای گردشگری میان ایران و روسیه از سال ۲۰۱۷ اجرایی می‌شود.

ویزای گردشگری روسیه در حال حاضر از طریق سفارت این کشور در تهران صادر می‌شود. مدت اعتبار آن بر اساس مدت رزرو هتل و مطابق تاریخ پرواز تعیین می‌شود و حضور متقاضی الزامی نیست و وقتی برای مصاحبه تعیین نمی‌شود. دریافت ویزای تجاری اما مقررات متفاوتی دارد.

ایران و روسیه روابط تنگاتنگی دارند و در جنگ سوریه در جبهه مشترکی با رژیم بشار اسد به نیروهای سوری کمک می‌کنند. روسیه از پایگاه‌های ایران برای پرواز جنگنده‌های خود به سوریه و شلیک موشک به مناطق تحت کنترل شورشیان سوریه استفاده کرده است.

Share