Share

پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شد که هیلاری کلینتون دو میلیون رأی بیشتر از دونالد ترامپ به‌دست آورد اما به دلیل الکترال بودن انتخابات آمریکا، ترامپ در انتخابات پیروز شد. اکنون ترامپ می‌گوید تعداد «آراء مردمی» او نیز بیشتر از کلینتون بوده است.

دونالد ترامپ: برای من خیلی راحت‌تر بود "رأی مردمی" را ببرم

دونالد ترامپ: برای من خیلی راحت‌تر بود “رأی مردمی” را ببرم

دونالد ترامپ روز یکشنبه ۲۷ نوامبر / ۷ آذر در پیام توئیتری خود نوشت: «اگر میلیون‌ها نفری را که به‌شکل غیرقانونی در انتخابات رأی دادند کنار بگذارید من افزون بر آراء الکترال، در کل آراء نیز پیروز می‌شدم.»

ترامپ افزود: «برای من خیلی راحت‌تر بود به‌اصطلاح “رأی مردمی” را ببرم تا این‌که اکثریت آراء الکترال را به‌دست آورم، زیرا در این صورت به جای آن‌که در ۱۵ ایالت دست به مبارزه انتخاباتی بزنم تنها در سه تا چهار ایالت این کار را می‌کردم.»

ترامپ مدارک و شواهدی برای صحت اتهاماتی که وارد کرده ارائه نداده است.

دولت آمریکا اعلام کرده که هیچ نشانه‌ای از وجود بی‌نظمی در انتخابات وجود ندارد. با این حال، برخی از کارشناسان تنها راه برای ایجاد شفافیت را بازشماری تمامی آرا دانسته‌اند.

جیل استاین، کاندیدای حزب سبز آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری چند روز پیش از احتمال موارد مشکوک در نتایج انتخابات سخن گفته و خواهان بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین شده بود.

برنی سندرز کاندیدای پیشین ریاست جمهوری از حزب دموکرات آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» درخواست حزب سبز آمریکا برای بازشماری آرا را قانونی خواند اما گفت این اقدام «تغییر اساسی» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایجاد نخواهد کرد.

Share