Share

تحریم مجلس نمایندگان آمریکا قانون تمدید تحریم‌های ایران به مدت ده سال دیگر را با ۴۱۹ رأی مثبت و تنها یک رأی مخالف تصویب کرد. تمدید این قانون با واکنش‌های تند رهبر جمهوری اسلامی همراه شده است. خامنه‌ای که پس از تمدید قانون تحریم‌های ده ساله در مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود: « در صورت اجرایی شدن آن به تندی واکنش نشان می‌دهد » روز یکشنبه هفتم آذر در دیدار با مسئولان نیروی دریایی به نحوه پیشبرد مذاکرات هسته‌ای از طرف دولت روحانی انتقاد کرد و گفت: «وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزیی، موجب ایجاد رخنه در آن کار می‌شود.»

قانون تحریم‌های ایران که سرمایه گذاری در بخش انرژی را نیز شامل می‌شود، ده سال پیش در دولت بیل کلینتون به تصویب کنگره رسید. اد رویس رییس کمیته‌ی خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت : « تمدید نشدن این قانون – که ۳۱ دسامبربه پایان می‌رسد – می‌تواند این پیام را ارسال کند که آمریکا دیگربا نقش مخرب ایران در خاور میانه کاری ندارد.»

گفت‌وگو با امیر طاهری و منصور فرهنگ

“زمانه” برای بررسی قانون تمدید تحریم‌های ایران و پیامدهای آن در اجرای برجام، پرسش‌هایی را با امیر طاهری روزنامه نگار در لندن و منصور فرهنگ کارشناس سیاسی در نیویورک، در میان می‌گذارد.

  • آیا تمدید قانون داماتو- تحریم‌های ایران – به مدت ده سال دیگر، با تعهدات آمریکا در برجام مغایر است؟
  • خامنه‌ای گفته: « این تمدید اگر اجرایی و عملی شود نقض برجام است و در برابرآن واکنش نشان خواهد داد.» این واکنش ممکن است چگونه باشد؟
  • دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا توافق اتمی با ایران را « بسیار بد» توصیف کرده و گفته آن را پاره می‌کند. آیا این کار را خواهد کرد؟
  • باراک اوباما توافق هسته‌ای با ایران راکه جنبه‌های کلیدی برنامه‌ی اتمی ایران را محدود کرد، دستاورد مهم دیپلماتیک دوران ریاست جمهوری اش توصیف کرده است. آیا او قانون تمدید تحریم‌های ایران را امضا خواهد کرد یا آن را وتو می‌کند؟

بشنوید:

Share