Share

با گذشت بیش از ۵۰ سال تنش و درگیری سرانجام توافقنامه تاریخی صلح بین دولت کلمبیا و چریک‌های چپ‌گرای فارک در نهایت به تصویب پارلمان این کشور در آمد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

چهارشنبه شب ۳۰ نوامبر / ۱۰ آذر مجلس نمایندگان کلمبیا در بوگوتا با این توافقنامه موافقت کرد. یک روز پیش از آن مجلس سنا موافقت خود را با آن اعلام کرده بود. اکنون توافقنامه می‌تواند به اجرا در آید و به یک تنش خونبار تاریخی پایان دهد.

تصویب این توافقنامه پیروزی بزرگی برای خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا محسوب می‌شود. او که به‌دلیل پیشبرد مذاکرات صلح با فارک امسال برنده جایزه نوبل صلح شد از پارلمان به دلیل «پشتیبانی تاریخی و ایجاد امید صلح برای کلمبیا» سپاسگزاری کرد.

مذاکرات صلح دو طرف از سال ۲۰۱۲ در هاوانا، پایتخت کوبا آغاز شد. خوان مانوئل سانتوس و رودریگو لوندونیو رهبر فارک، یک بار در مهرماه توافقنامه نخست خود را در شهر کارتاخنا با حضور بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و چند تن از رهبران کشورهای آمریکای لاتین امضا کرده بودند. اما توافقنامه نخست با مخالفت اپوزیسیون دولت روبه‌رو شد و در همه‌پرسی دوم اکتبر / ۱۱ مهر با اکثریت شکننده از سوی مردم کلمبیا رد شد. با این حال رئیس جمهوری کلمبیا اعلام کرد که همه تلاش خود را خواهد کرد تا این صلح نهایی شود.

دو طرف بار دیگر مذاکرات خود را برای تهیه یک توافقنامه جدید آغاز کردند و سرانجام شنبه ۲۲ نوامبر/  ۱۲ آبان، اومبرتو د لا کاله، رئیس هیئت مذاکره‌کننده دولت و ایوان مارکز، مذاکره‌کننده ارشد فارک در هاوانا به توافق رسیدند. در توافقنامه جدید مقررات کیفری برای آن‌ها که دست به جنایت زده‌اند تشدید شد.

توافقنامه جدید دولت کلمبیا و فارک همچون توافقنامه نخست به همه‌پرسی مردم گذاشته نخواهد شد.

بدین ترتیب اگر همه چیز به‌خوبی پیش برود، خلع سلاح پنج هزار و ۸۰۰ چریک فارک امسال آغاز خواهد شد. صدها کلاه آبی سازمان ملل باید این روند را زیر نظر داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری کلمبیا و رهبر فارک پیمان صلح جدید را امضا می‌کنند

Share