Share

دادستان عمومی و انقلاب پردیس از دستگیری متهم اصلی فروش قبرستان، غسالخانه و کتابخانه در بومهن خبر داد.

zaminkhari1

به گزارش خبرگزاری میزان، حیدر فتاحی، دادستان عمومی و انقلاب پردیس پس از اعلام خبر دستگیری متهم اصلی فروش قبرستان، غسالخانه و کتابخانه در بومهن گفت:« این فرد با ایجاد تغییر در صورت‌جلسه شورای بخش که در آن واگذاری مقادیر قابل توجهی از اراضی ملی برای تبدیل شدن به قبرستان، غسالخانه و کتابخانه تصریح شده بود، به زمین‌خواری اقدام کرده است».

او در ادامه گفت که این متهم با سوء استفاده از موقعیتی که در شورای بخش بومهن داشته و همچنین بر اساس ارتباطاتی که با برخی عوامل اجرایی برقرار کرده است نسبت به واگذاری و فروش این اراضی به اشخاص عادی مبادرت ورزیده‌ است و نهایتا این اراضی به جای استفاده عمومی به ویلاهای متعدد شخصی تبدیل می‌شوند.

به گفته دادستان پردیس، مشارالیه که یکی از اعضای شورای بخش بومهن است در سطح شرق تهران دارای اتهامات متعددی است که پس از پیگری‌های قضایی و انتظامی دستگیر و با قرار بازداشت موقت روانه زندان شده است و سایر اتهامات وی نیز در حال رسیدگی است.

فتاحی در پایان گفت:« بااین‌حال، علی‌رغم نامه نگاری چندین باره دادستانی با فرمانداری مبنی بر اینکه این فرد باید از کار تعلیق شود، تا به امروز معلق کردن کار این فرد در شورا به دادستانی اعلام نشده است.»

زمین‌خواری یکی از معضلاتی است که میراث فرهنگی و طبیعی ایران را سال‌هاست تهدید کرده است.

علی صابری، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان امور اراضی ایران مرداد سال ۹۴ گفته بود تا آن زمان ۵۰۰ هزار مورد «ساخت‌وساز غیرمجاز ویلایی و مسکونی» در اراضی ملی ایران شناسایی شده است.

بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اراضی ملی و طبیعی در استان‌های تهران، البرز، اصفهان و استان‌های شمالی انجام می‌شود.

به‌گفته کار‌شناسان به دلیل «ضعف» سازمان‌های مسئول از جمله منابع طبیعی و محیط زیست و همچنین «فساد سیستماتیک» در ایران، زمین‌خواری گریبانگیر اراضی ملی و منابع طبیعی شده است.

در همین زمینه بخوانید:

زمین‌خواری در ایران در پوشش پرورش حیوانات

ابتکار: سازمان محیط زیست به دلیل برخورد با زمین‌خواری «تهدید می‌شود»

زمین‌خواری ۱۰۰ هزار هکتاری در دریاچه ارومیه

«زمین‌خواری برای تأسیس امامزاده نوظهور در تهران»

Share