Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پیام سالانه خود به وضعیت جهان، تحریم‌ها علیه روسیه و شرایط اقتصادی این کشور و همچنین «نظم نوین جهانی» برای روسیه با نزدیکی به چین و هند، پرداخت.

سیزدهمین پیام سالانه ولادیمیر پوتین در ۱۶ سال حکومت او.

سیزدهمین پیام سالانه ولادیمیر پوتین در ۱۶ سال حکومت او.

ولادیمیر پوتین پنج‌شنبه یکم دسامبر / ۱۱ آذر در برابر نزدیک به یک‌هزار نفر از مسئولان و نمایندگان مجلس دوما و شورای فدراسیون، اعضای دولت، رؤسای نهادهای حکومتی و رهبران مذاهب سنتی روسیه پیام سالانه خود را ارائه داد.

این گردهمایی بزرگ در سالن طلاکاری‌شده «گئورگ» کرملین برگزار شد و از تلویزیون روسیه به‌طور مستقیم پخش می‌شد.

این سیزدهمین پیام سالانه پوتین در ۱۶ سال حکومت او بود.

پوتین در پیام سالانه ۲۰۱۴ خود درباره «موفقیت‌ روسیه» در «بازپس‌گیری» کریمه از دولت جدید اوکراین سخن گفته بود. در سال ۲۰۱۵ پیام او به سیاست داخلی و اقتصادی و همچنین تنش با ترکیه پس از سرنگونی جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه اختصاص داشت.

او در پیام امسال خود به این مسائل توجه داد:

  • افزایش هرج و مرج در جهان

پوتین در پیام خود گفت: «روشن است کشورهایی وجود دارند که در آن‌ها به‌طور فزاینده هرج و مرج وجود دارد. مصیبت‌ها و قربانیان وجود دارند، ناامیدی وجود دارد. نگرانی موجب شده است که حتی در غنی‌ترین کشورهای جهان درگیری و تنش در […] سطح مذهبی وجود داشته باشد. این امر منجر به بحران پناهجویی شده که کشورهای اروپایی آن را حس کرده‌اند.»

  • میهن‌پرستی و اتحاد مردم

پوتین گفت: «روسیه باید با بسیاری از مشکلات مقابله کند. شهروندان بر اساس ارزش‌های وطن‌پرستانه با هم متحد شده‌اند، نه به این دلیل که از همه چیز راضی هستند، نه؛ به اندازه کافی مشکلات و مسائل وجود دارند.»

او با بیان این‌که «همه ما می‌دانیم که شوک‌های بزرگ چه پیامدهایی دارند»، افزود: «ما مردمی متحد هستیم و فقط یک روسیه داریم.»

  • وضعیت اقتصادی روسیه

پوتین با اشاره با کاهش ۳,۷ درصدی رشد اقتصادی روسیه در سال گذشته، اعلام کرد که امسال [۲۰۱۶] کشور شاهد «نشانه‌هایی کوچک از رشد» بوده است.

او گفت: «ما به‌رغم تحریم‌های اعمال‌شده به موفقیت‌های اقتصادی دست یافتیم. چه کسی فکر می‌کرد که با صادرات محصولات کشاورزی بیش از فروش تسلیحات سود به‌دست آوریم؟»

به‌گفته رئیس جمهوری روسیه در سال گذشته ۱۶/۲ میلیارد دلار محصولات از این بخش صادر شد در حالی‌که درآمد صادرات تسلیحات حدود ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بود.

او گفت: «سال جاری پیش‌بینی می‌شود صادرات کشاورزی تا ۱۶/۵ میلیارد دلار برسد.»

پوتین همچنین از پایداری و استحکام صادرات تسلیحات روسیه در سطح جهان نیز سخن گفت.

  • تحریم‌ها علیه روسیه

پوتین مشکلات اصلی اقتصادی در روسیه را  به خاطر «مسائل داخلی» دانست و نه تحریم‌ها علیه این کشور. او گفت: «آن‌ها سعی کردند تا ما را به‌اصطلاح با سوت بیگانه به ‌رقص وادار کنند تا به این وسیله از منافع بنیادین‌مان دست بشوییم.»

  • چهره جهانی روسیه

به‌گفته رئیس جمهوری روسیه در سال جاری «تبلیغات ضد روسیه» همچنان وجود داشت، جلوگیری از حضور ورزشکاران روس در مسابقات پارالمپیک وجود داشت اما ما نمی‌خواهیم که آن‌ها به ما درس بدهند. ما خواهان گفت‌وگوی برابر با دیگر کشورها هستیم. برخلاف دیگران که روسیه را دشمن می‌بینند ما در اطراف خود دوستان را می‌بینیم.»

  • «نظم نوین جهانی»

پوتین در بخش دیگری از سخنانش از «نظم نوین جهانی» مورد نظرش سخن گفت. او گفت: «روابط ما با چین نمونه‌ای از یک نظم جهانی است که هیچ‌کدام از طرف‌ها خواهان سلطه بر دیگری نیستند، این یک مشارکت هماهنگ است.»

او همکاری با هند را نیز «ممتاز و مثبت» خواند و گفت روسیه تلاش خواهد کرد که با ژاپن نیز همکاری کند.

درباره همکاری با ایالات متحده پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری روسیه گفت: «ما آماده‌ایم تا با دولت جدید آمریکا همکاری کنیم؛ این به منافع کل جهان مربوط می‌شود. تلاش در جهت تضعیف این همکاری می‌تواند به فجایع جهانی منجر شود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا در طول کارزار انتخاباتی خود بارها از بهبود روابط و همکاری با روسیه سخن گفته بود. پوتین از جمله نخستین کسانی بود که پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفته بود.

Share