Share

جنگ رسانه‌ها با دیکتاتورها و کشور بدون بودجه از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«جنگ رسانه‌ها با دیکتاتورها»
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «رسانه‌ها و دیکتاتورها» در مورد نقش رسانه‌ها در سقوط حکومت‌های دیکتاتوری است.

در سرمقاله ابتکار می‌خوانیم: «در همه این سه هفته‌ای که مردم مصر در میدان تحریر جمع شده بودند و علیه دیکتاتوری ٣٠ ساله مبارک شعار می‌دادند، ما هم صدها هزار کیلومتر دورتر از آن‌ها خود را در خیابان‌های قاهره ، سوئز و اسکندریه احساس می‌کردیم. فریاد ارحل آن‌ها را به زبان فارسی می‌شنیدیم. از سر کار که به خانه می‌رفتیم، به مدد رسانه‌ها گویی به میدان تحریر قاهره قدم گذاشته بودیم.»

در ادامه این سرمقاله آمده است: «وقتی تحلیل‌گران انقلاب اسلامی ایران را در نبود این همه وسیله ارتباطی و تنها به واسطه دست به دست شدن نوارهای سخنرانی رهبری آن انقلاب کاست می‌نامند، طبیعی است که در زمانه تکنولوژی دیجیتال و عصر اینترنت هیچ انقلاب و تغییری بدون حضور عنصر رسانه امکان‌پذیر نباشد و این نقطه آغاز دشمنی متقابل دیکتاتوری و رسانه است. هم‌آنکه در انقلاب مردم مصر به خوبی دیده شد. مردم مصر به دعوت اینترنتی جوانی به خیابان آمدند و با استفاده از رسانه‌های دیگر به این موضوع دامن زدند و در خیابان ماندند و بر مطالبات خود اصرار کردند.»

 

سرمقاله افزوده: «از آن سو نیز دم و دستگاه دیکتاتور که کلید زیر ساخت‌های رسانه‌ای را در اختیار داشت در پی مقابله بر آمد و به جای اصلاح خود و جلب اعتماد ملت، اینترنت و سیستم تلفن همراه را قطع کرد و در مقابل معترضین به تقویت مواضع رسانه‌ای خود پرداختند. اواسط کار بود که دستگاه دیکتاتوری فهمید که در جبهه رسانه‌ای شکست خورده است و از در گفت‌وگو درآمد اما مثل همه دیکتاتورها دیر فهمیده بود. ماشین جنگی رژیم در باتلاق رسانه‌ها از کار افتاد و عملاً به سنگری برای معترضین تبدیل شده بود.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: ‌«داستان دیکتاتورها و رسانه‌ها از یک دشمنی متقابل حکایت می‌کند. دیکتاتوری مدت‌هاست ، فهمیده رسانه، دشمن نیست که انکار اوست. به همین خاطر است در مواقع بحرانی کمر به قتل آن می‌بندد. از آن سو هم رسانه (به ویژه رسانه‌های امروزی) به دلیل افسون‌زدایی از قدرت و شفاف‌سازی فضای عمومی به دشمن شماره یک دیکتاتوری بدل شده است و کژدم‌وار، بی‌آنکه کینه‌ای در وجودش باشد با طبیعت خود به جنگ این اختاپوس هزاردستان می‌رود.»

 

متن کامل سرمقاله

کشور بدون بودجه
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «تأخیر در ارائه بودجه و تبعات اقتصادی و سیاسی» در مورد تأخیر ارائه لایحه بودجه ٩٠ از سوی دولت ایران است.

 

در این سرمقاله آمده است: «تأخیر تقدیم لایحه بودجه توسط دولت به مجلس موجب آن می‌شود که مکانیسم بررسی آن در پارلمان پیچیدگی‌هایی را پیدا کند. اتفاقی که در طول سال‌های گذشته تکرار شده و دولت‌ها هر کدام سابقه‌ای در تأخیر ارائه لایحه بودجه دارند، مجلس را به زحمت انداخته است به گونه‌ای که با افزایش شیفت‌های کاری و با تسریع و ایجاد فشردگی در بررسی لایحه، آن را در روزهای پایانی سال به تصویب رسانده‌اند.»

 

این سرمقاله افزوده: «قطعاً فشردگی کار مجلس از دقت بررسی می‌کاهد و کیفیت مطلوب را ارائه نمی‌دهد اما در این چند سال به هر طریقی این اتفاق افتاد و نمایندگان مردم کار بررسی بودجه را پیش از پایان سال انجام دادند. این بار اما به نظر می‌رسد تأخیر در ارائه بودجه به حدی است که خانه ملت تصمیم به تصویب دو دوازدم یا سه دوازدهم بودجه ۸۹ برای ابتدای سال ۹۰، گرفته‌اند. اگر این اتفاق رخ دهد و بررسی لایحه بودجه به سال بعد موکول شود، برای دومین بار در طول ۳۲ سال گذشته شرایط به این‌گونه پیش خواهد رفت. البته این رخداد از لحاظ تاریخی و تقویمی تاثیر خاصی در تصویب بودجه ندارد.»

 

در بخش دیگری از سرمقاله تهران امروز آمده است: «اگر مجلس بخواهد لایحه بودجه را تصویب کند، با کار فشرده می‌تواند در عرض حداکثر ۴۰ روز بودجه را تصویب کند. اما مشکل اینجاست که تصویب این‌چنینی لایحه بودجه برای اجرا مشکلات فراوانی دارد و تا حدودی نشدنی است. در مورد تصویب بودجه چند دوازدهمی باید گفت این شیوه تصویب بودجه به این دلیل مطرح است که مجلس قصد دارد بودجه را با دقت کافی بررسی و سپس تصویب کند.»

 

نویسنده سرمقاله افزوده:‌ «تبعات اقتصادی تصویب چنین بودجه‌ای این است که دولت در دو ماه ابتدای سال هیچ پروژه یا کار جدیدی را نمی‌تواند شروع کند مگر اینکه درخواست آن را به صورت رسمی و با آوردن تبصره‌ای ذیل درخواست کسری از بودجه، به تصویب برساند. در مورد بودجه سال ۹۰ هم دولت می‌تواند به همین شیوه عمل کند. البته در این حال برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها نیز دولت می‌تواند یک ششم بودجه هدفمندی را در لایحه بودجه درخواست کند تا بتواند برای دو ماه ابتدایی سال بدون بروز مشکل اجرای هدفمندی یارانه‌ها را پیش ببرد. البته با توجه به اینکه یارانه‌های نقدی در نوبت جدید تا آخر فروردین ماه پرداخت می‌شود اشکال جدی برای تصویب دو دوازدهم وجود ندارد.»

 

متن کامل سرمقاله

 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه کیهان با عنوان «مصر، سه پله تا حکومت اسلامی»

 

سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سلاری با عنوان «فرصت‌های شغلی و چند پرسش اساسی»

 

Share