Share

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه در تهران گفت که همه کشورهای منطقه باید خواسته‌های ملت‌ها را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمود احمدی‌نژاد و عبدالله گل، رؤسای جمهور ایران و ترکیه امروز در تهران دیداری مفصلی با هم داشتند. هم‌زمان با این دیدار نشست هیأت‌های مشترک دو کشور نیز انجام شد.
 

پس از پایان دیدار امروز، احمدی‌نژاد و گل در یک نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

در این نشست محمود احمدی‌نژاد بیش‌تر درباره روابط دو کشور و مذاکرات هسته‌ای ایران سخن گفت اما عبدالله گل به تحولات کشورهای منطقه نیز پرداخت.

رئیس جمهور ترکیه گفت که با احمدی‌نژاد در مورد مسائل منطقه مفصل صحبت کرده است و افزود: «در منطقه به‌ویژه منطقه خاورمیانه و جهان اسلام ما شاهد یک سری تغییرات ریشه‌ای و اساسی هستیم و این مسائل را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم.»

وی با بیان این‌که تحولات منطقه «غیرمنتظره» نبود، افزود: «در دنیای جدید که بحث ارتباطات این‌قدر گسترش پیدا کرده است، چیزی را نمی‌شود از مردم پنهان کرد و مردم به تمام زاویای موضوعات واقف هستند.»

عبدالله گل گفت که در کنفرانس اسلامی سال ۲۰۰۳ در تهران نیز گفته بود که «همه ما (کشورهای منطقه) باید یک ارزیابی از واقعیت‌های درونی کشور خودمان داشته باشیم. خواسته‌های ملت‌ها را مورد توجه قرار دهیم و باید اصلاحات سیاسی و اقتصادی هم‌سو با خواسته‌های ملت‌ها را مورد توجه قرار دهیم.»

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: «وقتی رهبران و رؤسای کشورها خواسته‌های ملت‌ها را مورد توجه قرار نمی‌دهند، خود مردم در جهت احقاق خواسته‌هایشان وارد عمل می‌شوند.»

وی در پایان گفت: «آرزوی ما این است که منافع و خواسته‌های مردم مورد اجابت مسئولان و دولت‌های منطقه قرار بگیرد.»

محمود احمدی‌نژاد نیز در این نشست مطبوعاتی گفت که حجم روابط تجاری ایران و ترکیه در سال گذشته از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرد.

احمدی‌نژاد افزود: «ما مصمم هستیم با همکاری همه‌جانبه این را به مرز ۳۰ میلیارد دلار در سال برسانیم و این علاوه بر سرمایه‌گذاری گوناگونی است که در بخش برق و انرژی صورت می‌گیرد.»
 

رئیس جمهور ایران از مواضع ترکیه در مورد مسائل هسته‌ای ایران سپاسگزاری کرد و نشست ۱ + ۵ در استانبول یک «موفقیت» خواند.

این در حالی است که در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ که در روز شنبه دوم بهمن‌ماه پایان یافت، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان مذاکرات هسته‌ای گفته بود ۱ + ۵ از موضع ایران در گفت‌و‌گوها «دل‌سرد‌» شده است.

کاترین اشتون همچنین پیش شرط‌های ایران را غیر قابل پذیرش دانست و افزود در حال حاضر مذاکرات جدیدی با ایران برنامه‌ریزی نشده اما در مذاکرات همچنان باز است.

عبدالله گل که یک‌شنبه شب وارد تهران شد، فردا پس از انجام تعدادی دیدار در تهران این شهر را به مقصد اصفهان ترک خواهد کرد و بعد از اصفهان به تبریز خواهد رفت و به سفر چهار روزه خود به ایران خاتمه خواهد داد.
 

 

Share