Share

در مجلس ایران ۲۶۴ نماینده با امضای بیانیه‌ای تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران از سوی سنای آمریکا را محکوم کرده و خواستار اقدام متقابل و سریع دولت جمهوری اسلامی در این باره شدند.

majles

بیانیه ۲۶۴ نماینده روز یکشنبه ۱۴ آذرماه توسط احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس در نشست مجلس خوانده شد.

مجلس ایران ۲۹۰ نماینده دارد.

در بیانیه، اقدام مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در تمدید ۱۰ ساله تحریم‌ها علیه ایران «بی‌مسئولیتی» این کشور در انجام تعهدات بین‌المللی‌اش عنوان شده و آمده است که دولت حسن روحانی هر چه زودتر قانون «اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» را به انجام رساند.

مجلس نمایندگان آمریکا ۱۵ نوامبر / ۲۵ آبان تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را که در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون به تصویب رسید و می‌بایست هر ۱۰ سال یک بار تمدید شود، بار دیگر تمدید کرد. در پی آن مجلس سنای این کشور نیز یکم دسامبر / ۱۱ آذر این مصوبه مجلس نمایندگان را تأیید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری ایران و دیگر مقامات حکومتی ایران تمدید این تحریم‌ها را نقض برجام دانسته‌ و گفته‌اند جمهوری اسلامی دست به اقدام متقابل خواهد زد.

نمایندگان امضاکننده بیانیه از دولت خواسته‌اند که به‌ویژه بند سه و هفت قانون اقدامات متقابل را تحقق بخشیده و به اطلاع مجلس برساند.

مجلس ایران مهرماه ۱۳۹۴، در دوره نهم خود، طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» را به اتفاق آرا تصویب کرد. در آن زمان بیشتر نمایندگان مجلس را مخالفان دولت تشکیل می‌دادند و مخالفان توافق هسته‌ای نیز قدرت بیشتری داشتند.

در بند سه این قانون دولت موظف شده است که در صورت «هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر» همکاری داوطلبانه را متوقف کند و «ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور را به ۱۹۰ هزار سو افزایش دهد.»

در بند هفت این قانون نیز آمده است: «دولت و قوای مسلح کشور موظفند به‌منظور حراست از امنیت و منافع ملی کشور و حمایت از متحدین در مقابله با تروریسم، تدابیر لازم را نسبت به تقویت توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های آفندی و پدافندی از جمله هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و ایجاد پدافند در مقابل حملات هسته‌ای و ساخت پیش‌ران‌ها، باطری‌های هسته‌ای، تصویربرداری نوترونی و پزشکی هسته‌ای با قوت و جدیت برنامه‌ریزی و اقدام کنند.»

بدین ترتیب ۲۶۴ نماینده صادرکننده بیانیه نوعی شرایطی جنگی را پیش‌بینی می‌کنند.

پیش از این در روز دوم آذر نیز بیش از ۲۲۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران با انتشار بیانیه‌ای اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم جمهوری اسلامی را محکوم کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

واکنش به تمدید تحریم‌ها: از شکایت به مراجع بین‌المللی تا از سرگیری غنی‌سازی

بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس خواستار توقف اجرای برجام شدند

Share