Share

 سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران می‌گوید در تجمعات روز گذشته مخالفان دولت، چند نفر از «منافقان» بازداشت شده‌اند که پرونده آن‌ها در حال تکمیل است.

 

جمهوری اسلامی ایران از سازمان مجاهدین خلق به‌عنوان «منافقین» نام می‌برد. رادان به شمار دقیق بازداشت‌شدگان و هویت آن‌ها اشاره‌ای نکرده است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، رادان گفت: «منافقان ظرف چند روز گذشته بسیار تلاش کردند که در ۲۵ بهمن کشتاری را راه بیاندازند که با همراه نشدن مردم این هدف شوم آنان محقق نشد.»

 

رادان همچنین خبر داد در تجمعات روز گذشته یک نفر کشته شده و ۹ نفر مجروح شده‌اند که حال یکی از مجروحان نیز وخیم گزارش شده است.

 

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های ایران نیز طی اطلاعیه‌‌ای گفته است فرد کشته شده، «دانشجوی دانشگاه هنر بوده که قربانی فساد و توطئه دو رأس فتنه یعنی موسوی و کروبی شده است.»

 

پیش از این اخباری مبنی بر تیراندازی به معترضان در برخی سایت‌های خبری منتشر شده بود. برخی شاهدان عینی نیز روز گذشته در گفت‌وگو با زمانه مجروح شدن چند نفر از معترضان در اثر شلیک گلوله را تأیید کرده بودند.

یک شاهد عینی به رادیو زمانه گفت که حدود ساعت ١٧:٣٠ روز دوشنبه، دو پسر جوان در خیابان قصرالدشت تیر خوردند و به بیمارستان منتقل شدند، به گفته وی این گلوله از طر ف نیروهای ضد شورش شلیک شد.

یک شاهد عینی دیگر نیز در گفت‌وگو با زمانه از زخمی شدن یک زن از ناحیه دست و انتقال او به بیمارستان خبر داد. وب سایت جنبش راه سبز (جرس) و بامداد خبر نیز این گزارش را تأیید کرده‌اند.

 

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران در بخش دیگری از سخنانش، شمار معترضان در روز دوشنبه را «گروهی اندک از فتنه‌گران» توصیف کرد.

 

وی گفت: «همچنین ۱۵۰ نفر از این اغتشاشگران اقدام به آتش کشیدن سطل زباله‌ها و ویرانی بی‌آر‌تی‌ها کردند اما حضور به موقع نیروهای امنیتی مانع از تخریب زیاد اموال عمومی شد.»

 

با این حال خبرگزاری‌های بین‌المللی شمار معترضان را ده‌ها هزار نفر برآورد کرده‌اند.

 

مخالفان دولت ایران، روز گذشته در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت برای راه‌پیمایی در حمایت از قیام مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند.

 

با این حال این راه‌پیمایی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.

 

 

Share