Share

۲۲۳ نماینده مجلس ایران طی بیانیه‌ای در مورد وقایع روز گذشته خواستار اشد مجازات برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران این نمایندگان طرفدار دولت نوشته‌اند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت ایران، با دعوت به تظاهرات روز گذشته «فتنه» دیگری به‌راه انداخته و برای رسانه‌های غربی آمریکایی «خوراک تبلیغاتی» تهیه کردند.

مخالفان دولت ایران، روز گذشته در پی فراخوان موسوی و کروبی برای راه‌پیمایی در حمایت از قیام مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند. با این حال این راه‌پیمایی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.
 

این نمایندگان مجلس پرسیده‌اند: « آیا حضور ده‌ها میلیون نفری مردم مسلمان ایران در راهپیمایی اقیانوس‌گونه ملت در ۲۲ بهمن امسال و حمایت این مردم انقلاب از مردم مصر و تونس کافی نبود که شما خواستید با دعوت به تظاهراتی دیگر در ۲۵ بهمن میدان را برای توطئه منافقین و سلطنت‌طلب‌ها و دیگر مزدوران و ضد‌انقلاب‌ها آماده کنید و از این تجمع پراکنده حداکثر چند‌‌هزار نفری جز خدمت به دشمنان چه طرحی داشتید؟»

این نمایندگان با بیان این‌که «کاسه صبر ملت از مدارا در برابر این آقایان لبریز شده و همگان خواستار اعمال اشد مجازات نسبت به اینان هستند» افزوده‌اند که «مسئولیت مستقیم» کشته شدن یک نفر در روز ۲۵ بهمن‌ماه در تهران و «سایر خسارات وارده و بهره‌برداری دشمنان از این حرکت ضد‌مردمی و ‌ضد‌اسلامی و ضد‌انقلابی» متوجه موسوی و کروبی است.

در تجمعات روز گذشته که در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز گزارش شد، یک نفر در تهران بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد و چندین نفر زخمی شدند.

خبرگزاری‌های فارس و مهر با اعلام این خبر، این تیراندازی را به اعضای «سازمان مجاهدین خلق» و «اغتشاشگران» نسبت دادند.

نمایندگان امضاکننده بیانیه در پایان با اشاره تلویحی به مواضع هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان، آورده‌اند: «از همه کسانی که در عالم سیاست خود را انقلابی و مسلمان و مردمی می‌دانند و تاکنون موضع صریح در برابر آقایان کروبی و موسوی نگرفته‌اند و رفتار بیگانه‌پسند آن‌ها را محکوم نکرده‌اند، می‌خواهیم با صراحت از این‌ها اعلام بیزاری کنند و بدانند اگر در این کار کوتاهی کنند نزد مردم جایگاه و اعتباری نخواهند داشت.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، پس از خواندن این بیانیه تعدادی از نمایندگان مجلس شعارهای «الله اکبر» و «هاشمی، بصیرت، بصیرت» را سر دادند.

این گروه از نمایندگان مجلس امروز صبح نیز با سردادن شعار‌هایی در مجلس خواهان «اعدام» میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند.
 

نمایندگان با شعار «مرگ بر موسوی، کروبی و خاتمی»، فریادهای خود را آغاز کرده و سپس این شعارها به فریاد «موسوی، کروبی اعدام باید گردند»، تغییر یافت.

علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز در سخنان امروز خود راه‌پیمایی مخالفان در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ٨٩ را دارای «ماهیت آمریکایی و صهیونیستی» توصیف کرد و آن را «محکوم» نمود.

علی لاریجانی بدون اشاره به نام موسوی و کروبی گفت «آقایانی که اطلاعیه صادر کردند در دام آمریکا افتادند.» وی شکل‌گیری راه‌پیمایی ۲۵ بهمن را با «تحریک آمریکا» ارزیابی کرد.
 

 

Share