Share

بر اساس اطلاعات منتشر شده، صانع ژاله، دانشجوی کرد دانشگاه هنر تهران در حوادث روز گذشته، ٢۵ بهمن‌ماه کشته شده است.

به گزارش تارنمای دانشجونیوز، صانع ژاله متولد سال ١٣۶٣، دانشجوی کرد زبان اهل پاوه، پس از اعزام به بیمارستان و در پی ناکامی تیم پزشکی برای نجات وی کشته شد.

خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نوشته است که وی در تقاطع خیابان جمال‌زاده – انقلاب به علت اصابت مستقیم گلوله زخمی شد اما به علت شدت جراحات وارده پس از انتقال به مراکز درمانی، جان خود را از دست داده است.

مخالفان دولت ایران، روز گذشته در پی فراخوان موسوی و کروبی برای راه‌پیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند. با این حال این راه‌پیمایی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.

این راه‌پیمایی در تهران و چند شهر دیگر از جمله شیراز و اصفهان برگزار گردید.

برخی از سایت‌های مخالف دولت به نقل از شاهدان عینی نوشته بودند که صانع ژاله بر اثر تیراندازی نیروهای حکومتی کشته شده است اما رسانه‌های طرفدار دولت وی را «بسیجی» دانسته و گفته‌اند که او توسط مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف حکومت ایران، کشته شده است.

خبرگزاری مهر نوشته است که صانع ژاله با تیراندازی یک موتورسوار که طی عملیات‌اش چند نفر را نیز زخمی کرده، کشته شده است.

در وقایع پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران مقامات دولتی و طرفداران دولت مسئول کشته شدن چندین نفر از معترضان را «دشمنان» اعلام کردند.
 

در جریان کشته شدن ندا آقاسلطان در حوادث پس از انتخابات اخیر، که در روز شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در محلهٔ امیرآباد تهران به وقوع پیوست، مسئولان جمهوری اسلامی ایران بارها آن را «توطئه» دولت انگلیس عنوان کرده‌اند.

طرفداران دولت معتقدند که مخالفان حکومت ایران خود به سوی تظاهرکنندگان معترض شلیک می‌کنند تا با این روش مسئولیت قتل شهروندان را به گردن حکومت ایران بیندازند.

از سوی دیگر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های ایران که یک تشکل هوادار دولت است امروز خبر داد که مراسم تشییع پیکر صانع ژاله، فردا برگزار می‌شود.

هادی قاسمی، مسئول روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: «مراسم تشییع پیکر شهید صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنر تهران که روز گذشته در اغتشاشات خیابانی مورد هدف تیر مستقیم گروهک تروریستی منافقین قرار گرفت ساعت ۹ و نیم فردا چهارشنبه از مقابل دانشگاه هنر تهران به سمت دانشگاه تهران برگزار می‌شود.»

خبرگزاری مهر نیز ضمن «ترور» خواندن قتل این دانشجوی دانشگاه هنر، به نقل ازغلام‌رضا خواجه، معاون فرهنگی وزیر علوم نوشت: «دشمن با این ترور علاوه بر قصد ایجاد تنش در دانشگاه، علاقه‌مند به اختلاف‌افکنی بین شیعه و سنی و ایجاد اختلافات قومیتی در بین دانشجویان است.»

سعید کشن فلاح، رئیس دانشگاه هنر نیز به مهر گفت: «صانع ژاله دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر بود که در تجمعات دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه جان خود را از دست داد.»

وی افزود: «ژاله از دانشجویان بسیجی و حافظ قرآن دانشگاه هنر بود که در رشته نمایش تحصیل می‌کرد.»

 در همین حال تارنمای جنبش راه سبز (جرس) در گزارشی با چند دانشجوی دانشگاه هنر گفت‌وگوهایی را انجام داده است که در آن گفته شده صانع ژاله فعالیت سیاسی نداشته اما پس از انتخابات به صف معترضان پیوسته و حتا در راه‌پیمایی‌های اعتراضی ۱۸ تیر، ۱۶ آذر و روز عاشورا «با نشان سبز شرکت کرده بود.»

هاتف سلطانی، یکی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران و از بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر ماه ۸۸ به جرس گفته است: «صانع ژاله به هیچ‌وجه سیاسی نبود. برخی از بچه‌های کرد معمولأ سعی می‌کنند خیلی وارد مباحثه‌های سیاسی در دانشگاه نشوند، صانع آدم ساکت و آرامی بود اما پس از انتخابات در راه‌پیمایی‌های اعتراضی بسیاری شرکت کرد.»
 

 

Share