Share

حسن روحانی در سخنانی در دانشگاه تهران گفت در توافق هسته‌ای هیچ گامی بدون مشورت با رهبر جمهوری اسلامی برداشته نشده است.

حسن روحانی به‌هنگام سخنرانی در دانشگاه تهران در روز دانشجو

حسن روحانی به‌هنگام سخنرانی در دانشگاه تهران در روز دانشجو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه ۱۶ آذر به‌مناسبت روز دانشجو سخنانی در دانشگاه تهران ایراد کرد که بیشتر آن به مسئله برجام یا توافق هسته‌ای مربوط می‌شد.

روحانی گفت: «هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آن‌که با مقام رهبری مشورت کردیم و جلسه گذاشتیم.»

او افزود: «ایشان (رهبر جمهوری اسلامی) نامه‌های مکتوب دارند به من خطاب کرده و دستوری که من روی نامه‌های ایشان دادم. هیچ نامه‌ای نبوده که ایشان بنویسد و من دستور قاطع ندهم.»

به‌گفته روحانی «روند کار در تاریخ و در زمان خودش منتشر خواهد شد.»

روحانی زمانی این سخنان را بیان می‌کند که در پی تمدید تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا موضوع برجام بار دیگر در ایران به چالش تازه‌ای تبدیل شده و محتوای آن از سوی مخالفان دولت باز هم زیر سئوال رفته است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون طوری رفتار کرده که ضمن حمایت از هیئت ایرانی در مذاکرات هسته‌ای، از آن‌ها تا حدودی نیز فاصله گرفته و همواره نسبت به «توطئه دشمنان» در مذاکرات به آن‌ها هشدار داده است.

حسن روحانی توافق هسته‌ای را «حرکت بزرگ ملی» نامید و گفت این حرکت «به هیچ جناح خاصی ربط ندارد». او گفت اگر رهبر جمهوری اسلامی بر حل مسئله هسته‌ای تأکید نکرده بود و اگر مجلس به آن رأی نداده بود دولت نمی‌توانست به مذاکرات ادامه دهد.

او بار دیگر از دستاوردهای توافق هسته‌ای، از جمله فروش بیش از دو میلیون بشکه نفت، مراوده با «بانک‌های کوچک و متوسط دنیا»، فروش آب‌سنگین به آمریکا و روسیه، دفاع کرد.

با تصویب تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دو مجلس آمریکا، هم رهبر جمهوری اسلامی و هم دیگر مسئولان حکومتی از «واکنش قاطعانه» ایران سخن گفته‌اند.

دو روز پیش (یکشنبه ۱۴ آذرماه) در مجلس ایران ۲۶۴ نماینده با امضای بیانیه‌ای تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران از سوی سنای آمریکا را محکوم کرده و خواستار اقدام متقابل و سریع دولت جمهوری اسلامی در این باره شدند.

آن‌ها از دولت حسن روحانی خواستند هر چه زودتر قانون «اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» را به انجام رساند. این قانون بر ادامه فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی به سیاق سابق تأکید دارد.

روحانی در مراسم روز دانشجو گفت: «طرف مقابل ما شش کشور است که با بعضی از آن‌ها رابطه خوب و با بعضی‌ها دوستانه است.آمریکا هم یکی از این شش کشور است که همواره دشمن ما بوده است. شما تردید نکنید که آمریکایی‌ها تا جایی که بتوانند می‌خواهند به ما فشار بیاورند آن‌ها می‌خواهند که نسبت به ما تخلف کنند.»

رئیس جمهوری ایران تأکید کرد که در بحث مقابله با خطر علیه کشور «جناح و حزب» مطرح نیست و همه در برابر آن خواهند ایستاد.

بیشتر بخوانید:

واکنش‌های ایران به تمدید تحریم‌‌‌های آمریکا؛ سرنوشت برجام چه می‌شود؟

قانون تمدید تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا؛ واکنش‌ها و پیامدها

بیانیه ۲۶۴ نماینده مجلس: دولت در قبال نقض برجام اقدام کند

Share