Share

در پی تغییر واحد پولی ایران از ریال به تومان، بانک مرکزی اعلام کرد که این تغییر به معنای اصلاح پولی نیست و اصلاح پولی مطالعات بیشتری می‌طلبد. کمیسیون اقتصادی مجلس حذف سه تا چهار صفر پولی را به سود ارزش پولی دانست.

پس از چند سال کشمکش دولت یازدهم در نهایت تغییر واحد پولی ملی را تصویب کرد.

پس از چند سال کشمکش دولت یازدهم در نهایت تغییر واحد پولی ملی را تصویب کرد.

اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی ایران، پنج‌شنبه  ۱۸ آذر دلیل تغییر واحد پولی توسط هیئت دولت را «انطباق با واقعیت‌ها و احترام به عرف» دانست و گفت: «اصلاحات جزئی در چاپ اسکناس‌ها از سال آینده آغاز می‌شود.»

کمیجانی افزود: «عملیاتی شدن مفهوم تومان به معنای اصلاح پولی نیست. در حال حاضر مطالعات بسیاری برای اصلاح و حذف صفر از پول ملی در جریان است. با این حال در لوایح بانک مرکزی و بانکداری به این موضوع پرداخته نشده است و در آینده این موضوع به شکل جامعی و در قالب لایحه‌ای جداگانه مطرح خواهد شد.»

به‌گفته قائم‌مقام بانک مرکزی «اصلاح پولی فعالیت جامع‌تری است و در آن باید همه جوانب مالی، اقتصادی و حسابداری در نظر گرفته شود.»

روز گذشته، چهارشنبه ۱۷ آذر هیئت دولت جمهوری اسلامی در مصوبه‌ای «تومان» را جایگزین «ریال» کرد. بر مبنای این مصوبه یک صفر از واحد پولی ایران حذف می‌شود و هر ۱۰ ریال معادل یک تومان خواهد بود.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز روز گذشته گفته بود این طرح را با طرح اصلاح پولی که بیش از پنج سال است در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد، نباید یکی دانست: «اجرای طرح “رفرم پولی با حذف چند صفر” که پیش از این مطرح شده بود، مستلزم “تورم تک‌رقمی پایدار و ثبات اقتصادی” است».

اکبر کمیجانی اعلام کرد که مطالعات بر روی اصلاح قوانین پولی و بانکی در مراحل پایانی قرار دارد و لایحه‌ای در این‌باره به هیئت دولت تقدیم شده است. از هفته جاری این لایحه در دستور کار دولت قرار گرفته است که پس از تصویب دولت به مجلس ارائه خواهد شد.

مجلس: سه تا چهار صفر از پول ملی حذف شود

در حالی که مصوبه هیئت دولت حذف یک صفر از واحد پولی را در نظر دارد، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «به جای یک صفر اگر سه تا چهار صفر از واحد پول کشور حذف شود فکر می‌کنیم ارزش پول در شرایط بهتری قرار گیرد.»

پورابراهیمی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: «کاهش تعداد صفر در واحد پول کشور موجب بهبود شرایط نقل و انتقال و مبادلات در عرصه‌های اقتصادی است و ما فکر می‌کنیم این‌گونه تصمیمات آثار مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد.»

او پیش‌بینی کرد که فرایند اجرای این تغییر با توجه به جابه‌جایی اسکناس و هزینه‌های آن و همچنین تغییر سیستم‌های حسابداری و خزانه‌داری، یک سال طول بکشد.

عصر روز چهارشنبه پس از اعلام حذف یک صفر از واحد پولی دلار در بازار آزاد ۹ تومان گران و به قیمت ۳۹۰۲ تومان معامله شد. قیمت یورو نیز با ۱۳ تومان افزایش ۴۲۴۱ تومان رسید.

بیشتر بخوانید:

حذف رسمی «ریال» از چرخه اقتصاد ایران

Share