Share

۵۰۰ کارگر پتروشیمی بوشهر که به دلیل تأخیر در دریافت دستمزدهای خود دست به اعتراض صنفی زده‌بودند، از کار اخراج شدند.

kargaran

این ۵۰۰ کارگر در سایت سه پتروشیمی بوشهر مشغول به کار بودند. آنها به دلیل اعتراض آرام و مسالمت‌آمیز نسبت به تعویق سه‌ماهه دستمزدهای خود از سوی کارفرمای پتروشیمی بوشهر از کار بیکار شدند.

کارفرمایان سایت سه پتروشیمی بوشهر در پاسخ به اعتراض صنفی این کارگران که با اعتصاب در روز دوشنبه ۱۵ آذرماه آغاز شد، برگه تسویه حساب به آنها دادند و این کارگران را به کارگزینی معرفی کردند.

این در حالی است که کارفرما ابتدا وعده پرداخت بخشی از دستمزدها را داده‌بود، اما به دلیل پافشاری کارگران بر دریافت تمام حقوق خود، دستور اخراج آنها را چهارشنبه ۱۷ آذرماه صادر کرد.

پیشتر نیز بارها کارگران در ایران به دلیل اعتراض صنفی مسالمت‌آمیز از کار اخراج شده‌اند. سال گذشته شرکت کنتورسازی قزوین صدها کارگر خود را که به دلیل پنج‌ماه حقوق معوقه اعتراض کرده‌بودند، اخراج کرد.

در حالی‌که هم‌اکنون نیز قانون دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران تا حدی بازگذاشته است، اصلاحیه پیشنهادی دولت بر قانون کار قدرت کارفرمایان را به شدت افزایش می‌دهد و در صورت تصویب آن به رغم اعتراض‌های کارگری فراوان، احتمال رخ‌دادن اتفاقاتی از این دست برای کارگران معترض بیشتر خواهد شد.


بیشتر بخوانید

مقاومت جامعه کارگری در برابر اصلاح قانون کار

ادامه اعتراض‌های کارگری در عسلویه و اخراج ۱۲۰ کارگر کارخانه فولاد قزوین

Share