Share

در اولین ساعت بامداد ۱۰ دسامبر/۲۰ آذر دو بمب در نزدیکی استادیوم ورزشی محله «بشیکتاش» استانبول منفجر شدند که یکی از آنها در خودرویی کار گذاشته شده بود و دیگری انفجاری انتحاری بود.

istanbul-blasts-turkey-10-dec-2016

این انفجارها تا این لحظه ۳۸ کشته و ۱۵۵زخمی به جای گذاشته است. از میان ۱۵۵ زخمی ۱۴ مجروح تحت مراقبت های ویژه قرار دارند و ۵ نفر در اتاق عمل به سر می‌برند.

به گزارش رویترز، گروه «شاهین‌های آزادی کردستان» (تاک) در وب‌سایت خود مسئولیت این انفجار را پذیرفت.

تاک یک گروه انشعابی از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است و اعتقاد دارد عبدالله اوجالان، رهبری پ‌ک‌ک جدائی‌طلبی را از آرمان‌های کنار گذاشته است.

پیشتر دولت ترکیه کردها را مسئول این انفحار دانسته بود. دولت وعده انتقامی سخت داده است.

نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه، این خبر را تأیید کرده و گفته است که هدف بمب‌ها پلیس ضد شورش استانبول بوده و این نیروها در بین کشته‌شدگان هستند.

وزارت کشور ترکیه هم گفته است که در بین کشته‌شدگان ۳۰ نفر نیروی نظامی ضد شورش و هفت نفر شهروند عادی هستند.

کورتولموش در یک اجلاس مطبوعاتی در بامداد روز ۱۱ دسامبر گفت که نزدیکی استادیوم «وُدافون» که محل تمرین تیم فوتبال «بشیکتاش» است، یک مقر پلیس ضد شورش قرار داد که بمب‌گذاران آن را هدف قرار داده‌اند.

این استادیوم در یک کیلومتری جنوب شرقی میدان تقسیم قرار دارد و پلیس ضد شورش این منطقه معمولاً در کنترل گردهمایی‌ها و تظاهرات‌های میدان تقسیم نقش ایفا می‌کند.

کورتولموش گفته است که ابتدا حمله توسط خودروی حامل بمب صورت گرفته و در حدود ۴۵ ثانیه بعد یک بمب‌گذار انتحاری خود را در پارک مقابل استادیوم بشیکتاش منفجر کرده است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت که پس از این حملات ۱۰ مظنون دستگیر شده‌اند.

انفجارها در حدود ساعت ۱۰ شب، ۹۰ دقیقه بعد از یک مسابقه بین تیم فوتبال «بشیکتاش» و «بورساسپور» و زمانی که استادیوم در حال خالی شدن بود رخ داد. پلیس ضد شورش استانبول معمولاً در محل مسابقات فوتبال حضور دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در هنگام این انفجارها در استانبول در کاخی در «بسفر» به سر می‌برده و در جریان حمله قرار گرفته است.

Share