Share

حملات هوایی روسیه گروه دولت اسلامی (داعش) را وادار به عقب‌نشینی از پالمیرا کرد، اما این گروه بار دیگر توانست کنترل شهر را در دست بگیرد.

خرابه‌های معبد بل در پالمیرا پس از تخریب به دست داعش

خرابه‌های معبد بل در پالمیرا پس از تخریب به دست داعش

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، حملات هوایی جنگنده‌های روسیه یکشنبه ۱۱ دسامبر/۲۱ آذر به مواضع داعش در پالمیرا باعث شد تا داعش بار دیگر از این شهر باستانی خارج شود و به حاشیه شهر عقب بنشیند. با این حال، رویترز بعدتر گزارش داد که داعش بار دیگر کنترل شهر را در دست گرفته‌است.

بنا به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، داعش پس از عقب‌نشینی در درخت‌زارهای میوه اطراف پالمیرا در حال ادامه جنگ بود. اما اکنون بار دیگر کنترل شهر را در دست گرفته‌است.

رسانه‌‌های در ارتباط با خود داعش نیز این خبر را منتشر کرده‌اند.

۲۰ مه ۲۰۱۵ داعش برای نخستین بار تَدمُر، آبادی برجای مانده از پالمیرای باستانی در شرق سوریه را فتح کرد.

اکنون بعد از هفت ماه که از آزادسازی پالمیرا می‌گذرد، برای نخستین بار گروه دولت اسلامی (داعش) از حالت تدافعی بیرون آمده و قصد دارد مجدداً یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن در شمال سوریه را فتح کند.

داعش پنج‌شنبه ۱۸ آذر/۸ دسامبر حملات خود به پالمیرا را آغاز کرد و توانست کنترل برخی از میدان‌های نفتی و گازی در حوالی این شهر را در دست بگیرد. آنها همچنین در حال پیشروی به سمت قرارگاه هوایی T۴ بودند که نیروی هوایی ارتش روسیه از آنجا به پشتیبانی از نیروهای نظامی دمشق می‌پردازد.

هنوز مشخص نیست که در پی حملات روسیه، چه کسی اکنون کنترل میدان‌های نفتی و گازی را در دست دارد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور در پشتیبانی از ارتش سوریه، ۶۴ حمله انجام داده و بیش از سیصد عضو داعش را کشته‌اند.


در همین زمینه

پالمیرا: دوباره در آستانه سقوط

Share