Share

 ۱۷ نفر در کرمان و ١٣ نفر در بابل در تجمع روز ۲۵ بهمن بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یدالله موحّد، دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت تجمع روز ۲۵ بهمن کرمان در یکی از میدان‌های این شهر برگزار شده بود و طی آن ۱۷ نفر دستگیر و برای هشت نفر از آنان قرار بازداشت موقت صادر شد.

وی افزود بقیه بازداشت‌شدگان با قرار وثیقه آزاد شدند.

دادستان کرمان گفت: «پرونده این هشت نفر به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو، اقدام علیه امنیت داخلی کشور، تبلیغ علیه نظام، برپایی تجمعات غیر قانونی و توهین به مقدسات و مسئولان نظام در دست بررسی و انجام تحقیقات تکمیلی است.»

راه‌پیمایی ۲۵ بهمن‌ به درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران و در پشتیبانی از قیام مردم مصر و تونس برگزار شد.
 

این راه‌پیمایی افزون بر تهران در چند شهر دیگر نیز برپا شد اما در تهران با حمله نیروهای امنیتی منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری دو جوان معترض، زخمی شدن ده‌ها نفر و بازداشت بیش از هزار نفر گردید.

منابع خبری مخالف حکومت ایران گفته‌اند گروهی از معترضان در مشهد، شیراز و اصفهان نیز بازداشت شده‌اند.

همچنین این منابع از بازداشت دست‌کم ١٣ نفر در شهرستان بابل و در اعتراضات روز ٢۵ بهمن‌ماه نوشته‌اند که تعدادی از آنان به زندان متی‌کلا و بند قرنطینه انتقال یافته‌اند.

گفته می‌شود دو نفر از بازداشت‌شدگان زیر سن قانونی هستند که نام یکی از آن‌ها رامتین مقدادی جوان ١٧ ساله است.

در چند روز گذشته خانواده‌های بازداشت‌شدگان در تهران برای آگاهی از وضعیت بستگان خود در زندان چند بار دست به تجمع زدند که تا کنون دو مورد حمله نیروهای یگان ویژه به‌آن‌ها گزارش شده است.

دو روز پیش غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کشور و سخنگوی قوه قضائیه ایران در مورد آمار بازداشت‌شدگان حوادث ۲۵ بهمن گفت: «در این چنین حوادث معمولاً ‌ممکن است افرادی دستگیر شوند. بلافاصله با بررسی‌های ابتدایی برخی آزاد شوند زیرا در درگیری‌های خیابانی افرادی کم‌گناه و بی‌گناه در معرض اتهام قرار می‌گیرند. لذا هر عددی که گفته شود عدد کاملی نیست.»

 

این در حالی است که پیش از او، سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از دستگیری ۱۵۰ نفر خبر داد و مقامات قضائی به خانواده‌های بازداشت‌شدگان فهرست اسامی ۱۵۰۰ نفر را نشان داده‌ بودند.

 

محسنی اژه‌ای گفت: «بسیاری از دستگیرشدگان حوادث ۲۵ بهمن در همان مرحله اول آزاد شدند ولی مجرمان همچنان در بازداشت هستند.»

منابع خبری مخالفان حکومت از «صدها زخمی و دو هزار بازداشتی» در جریان اعتراضات ۲۵ بهمن گزارش داده‌اند.
 

 

Share