Share

سازمان «عدالت برای ایران» از شاهدان عینی خواسته تا مشاهدات خود را از «سرکوب و نقض حقوق بشر» در تظاهرات ۲۵ بهمن و اول اسفند به این سازمان ارسال کنند.

 

در تارنمای رسمی «عدالت برای ایران» آمده است: «سازمان عدالت برای ایران یکی از مهم‌ترین وظایف خود را تهیه پرونده‌های حقوقی برای آمران و عاملان نقض گسترده و شدید حقوق بشر در ایران و پیگیری این پرونده‌ها در مراجع بین‌المللی قرار داده است تا اینان (حکومت ایران و نیروهای انتظامی و امنیتی) بدانند که جنایات‌شان بی‌عقوبت نخواهد ماند و از سوی دیگر قربانیان نقض حقوق بشر در ایران، همه آن‌هایی که برای آزادی و دموکراسی مبارزه می‌کنند، امیدشان به آینده افزون شود.»

 

این سازمان از کسانی که در تظاهرات‌های ۲۵ بهمن و اول اسفند شرکت داشته‌اند و شاهد عینی صحنه‌‌های تیراندازی و «کشتن» و مجروح کردن معترضان بوده‌اند، خواسته تا «بنویسند که ضارب یا ضاربان چگونه لباس پوشیده بودند، وابسته به کدام نهاد نظامی یا امنیتی بودند، آیا لباس شخصی پوشیده یا یونیفورم داشتند، چه شکلی بودند و از چه نوع سلاح گرم یا سردی استفاده می‌کردند.»

 

شادی صدر، فعال حقوق بشر که پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری سال گذشته از ایران خارج شد، مدیر سازمان عدالت برای ایران است.

 

روز گذشته در تهران و چند شهر دیگر به مناسبت هفتمین روز کشته‌شدن صانع ژاله و محمد مختاری در تظاهرات دوشنبه ۲۵ بهمن، تجمعات پراکنده‌ای برگزار شده است. مخالفان در تظاهرات‌های ۲۵ بهمن و اول اسفند ۸۹ علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

 

تظاهرات ۲۵ بهمن با فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالف دولت که هم‌اکنون در «بازداشت خانگی» به‌سر می‌برند، برگزار شد. تظاهرات اول اسفند نیز با فراخوانی «شورای هماهنگی راه سبز امید» که موسوی، کروبی و خاتمی جزو شورای مرکزی آن هستند، برپا شد.

 

روز گذشته در میدان انقلاب، خیابان ولی‌عصر، بلوار کشاورز، میدان هفت تیر، در نزدیکی صدا و سیما، میدان ونک، پارک ملت و نقاط دیگری از تهران مردم دست به تجمع زده و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

 

همچنین در شیراز، اصفهان، تبریز، رشت، بابل، همدان و چند شهر دیگر نیز این تجمعات صورت گرفته است. برای نخستین بار خبرهایی نیز از اعتراضات خیابانی مردم دو شهر کردنشین مهاباد و سنندج نیز منتشر شده است.

 

در درگیری‌ نیروهای امنیتی و انتظامی با مردم گاز اشک‌آور شلیک شده است. در تطاهرات روز گدشته، فائزه هاشمی رفسنجانی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری برای مدتی کوتاه بازداشت شد.

 

بنا بر گزارش کلمه، سایت نزدیک به میرحسین موسوی در تجمعات دیروز محمد صادقی، فرزند آیت‌الله خلخالی، سعیده عسگری و فرناز کمالی از دانشجویان دانشگاه آزاد نیز بازداشت شده‌اند.

 

با این حال سردار اسماعیل احمدی‌مقدم و سردار احمدرضا رادان، فرمانده و جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کردند که تهران و شهرهای ایران، یکشنبه اول اسفند «کاملاً آرام» بوده‌اند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز گزارش داد: «دشمنان ملت ایران و عناصر بدخواه و سرسپرده به بیگانگان که به زعم خود تلاش می‌کردند تا مردم را به قانون‌شکنی فرابخوانند ، یک‌بار دیگر با رفتار آگاهانه و هوشیارانه مردم تهران مواجه شدند که در عین بی‌توجهی آشکار به این تلاش تبلیغاتی، به امور روزمره خود پرداختند.»

 

Share