Share

محمد تامالت، روزنامه‌نگار الجزایری ـ بریتانیایی که پس از سه ماه اعتصاب غذا به حالت کُما رفته بود، درگذشت. عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز خواهان تحقیقات مستقل درباره مرگ او شدند.

تشییع پیکر روزنامه‌نگار منتقد، محمد تامالت در الجزیره

تشییع پیکر روزنامه‌نگار منتقد، محمد تامالت در الجزیره

برای نخستین بار پس از پایان جنگ داخلی و روی کار آمدن عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر، یک روزنامه‌نگار در زندان درگذشت. محمد تامالت ۴۲ ساله در اعتراض به حکم دو سال زندان صادرشده علیه‌اش دست به اعتصاب غذا در زندان زده بود.

تامالت به اتهام «توهین به رئیس جمهوری» در روز ۲۷ ژوئن / ۷ تیرماه بازداشت و در روز یکشنبه ۱۱ دسامبر / ۲۱ آذر در بیمارستان باب العود الجزیره، پایتخت الجزایر درگذشت.

صدها نفر روز دوشنبه ۱۲ دسامبر / ۲۲ آذر در مراسم خاکسپاری او در الجزیره شرکت کردند.

محمد تامالت به‌دلیل انتشار مطالبی در وبلاگ و فیس‌بوک خود دستگیر شد و نه مقالاتی که در روزنامه الخبر می‌نوشت.

به‌گفته یاسمین کاشا، مسئول بخش شمال آفریقای گزارشگران بدون مرز، او سال‌ها نمایندگی روزنامه الخبر در لندن را برعهده داشت. از سال ۲۰۰۲ در بریتانیا مستقر بود و در این مدت بین الجزایر و بریتانیا در رفت و آمد بود.

تامالت ۴۸ ساعت پس از ورودش به الجزایر بازداشت شد.

به‌گفته یاسمین کاشا، تامالت بیشتر به دلیل انتشار یک فیلم ویدئویی مورد تعقیب قرار گرفت. او در این فیلم تصاویری از عبدالعزیز بوتفلیقه و نیکلا سارکوزی، رئیس حمهوری پیشین فرانسه را مونتاژ کرده و در گفتاری که بر روی آن گذاشته بود به بوتفلیقه آشکارا توهین کرده بود.

اما مسئول بخش شمال آفریقای گزارشگران بدون مرز می‌گوید این سازمان مدافع روزنامه‌نگاران مسئله‌اش نه این فیلم که رفتار مسئولان با تامالت در زندان و عدم رسیدگی به وضعیت سلامت اوست.

عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز خواهان گشودن پرونده‌ای در پیوند با چگونگی مرگ محمد تامالت شدند.

وکلای او هنوز موفق نشده‌اند پرونده پزشکی او را مورد مطالعه قرار دهند.

Share