Share

وزارت کشور مصر، اخوان‌المسلمین را متهم کرده است که در طراحی انفجار کلیسای مسیحیان قبطی در قاهره دست داشته‌اند. وزارت کشور مصر می‌گوید که قطر هزینه اخوان‌المسلمین را تأمین می‌کند و تروریست‌هایی را آموزش نظامی داده است. به گفته وزارت کشور مصر، هدف از انفجار ۱۱ دسامبر در کلیسای قبطی‌های قاهره اختلاف‌افکنی مذهبی بین مسلمانان و مسیحیان در مصر بوده است.

هزاران نفر در قاهره در تشییع قربانیان بمب‌گذاری در کلیسای قبطی‌ها شرکت کردند‌

هزاران نفر در قاهره در تشییع قربانیان بمب‌گذاری در کلیسای قبطی‌ها شرکت کردند‌

صبح یکشنبه ۱۱ دسامبر در یک نمازخانه منتهی به سالن اصلی کلیسای مرقس مقدس (سن‌مارک)، کلیسای جامع قبطی‌ها در قاهره بمبی منفجر شد. دست‌کم ۲۵ تن کشته و ۴۹ تن دیگر زخمی شدند. بسیاری از کشته‌شدگان، زنان و کودکانی بودند که برای شرکت در مراسم دعای روز یکشنبه به کلیسا رفته‌ بودند.

هنوز مسئولیت این انفجار را کسی به عهده نگرفته است. اخوان‌المسلمین هرگونه دخالت و مشارکت در این واقعه را تکذیب کرده است.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، یک روز بعد از حادثه انفجار کلیسای قبطی‌ها در قاهره اعلام کرد که مأموران امنیتی در مجموع چهار نفر را بازداشت کرده‌اند. سیسی اعلام کرد که یک جوان ۲۲ ساله مسئول بمب‌گذاری در کلیسای قبطی‌های قاهره است.

وزارت کشور مصر، سه‌شنبه ۱۳ دسامبر در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌های جهانی قرار داده است، اطلاعات بیشتری درباره بمب‌گذار و همدستان او منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از تحقیقات مقامات امنیتی مصر چنین برمی‌آید که ظاهراً جوان ۲۲ ساله که به بمب‌گذاری متهم شده، در سال ۲۰۱۴ به دلیل عضویتش در اخوان‌المسلمین بازداشت و چند ماه بعد از زندان آزاد شده است. مقامات امنیتی مصر اما به دلیل همکاری او با اخوان‌المسلمین چند بار سعی کرده بودند مجدداً بازداشتش کنند.

بر اساس گزارش وزارت کشور مصر، در بین چهار فرد بازداشت شده در پرونده انفجار بمب در کلیسای قبطی‌های قاهره، یک زن هم حضور دارد. یکی از مردان بازداشت‌شده مسئول پنهان کردن مواد منفجره بوده و بمب‌گذار ۲۲ ساله را برای انجام عملیات آماده می‌کرده است.

مأموران امنیتی، در خانه تیمی این اشخاص، یک کمربند انتحاری و مواد لازم برای ساختن بمب را کشف کرده‌اند.

در گزارش وزارت کشور مصر آمده است که رهبر این گروه که در بین اعضاء به «دکتر» شهرت داشته هنوز بازداشت نشده است.

رهبر این گروه – «دکتر» – در سال ۲۰۱۵ در قطر با رهبران اخوان‌المسلمین ملاقات و گفت‌و‌گو کرده است. آن‌ها ظاهراً – به ادعای وزارت کشور مصر – پول و امکانات لازم را برای انجام عملیات تروریستی در مصر در اختیار او قرار داده‌اند. این شخص بعدها عده‌ای را در قاهره آموزش داده است.

وزارت کشور مصر به اطلاعیه‌ای اشاره می‌کند که شورایی به نام «شورای انقلابی مصر» ۵ دسامبر سال جاری منتشر کرده و قبطیان قاهره را به همکاری با دولت مصر متهم و آن‌ها را به انتقام‌جویی تهدید کرده است.

به گفته وزارت کشور مصر، گروه یاد شده با اخوان‌المسلمین در ارتباط است.

اسلام‌گرایان مصری، مسیحیان این کشور را متهم می‌کنند که در سال ۲۰۱۳  در برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر نقش داشتند.

مسیحیان قبطی ۱۰ درصد جمعیت ۸۵ میلیونی مصر را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

انفجار در نزدیکی بزرگترین کلیسای قبطی‌ها در قاهره

Share