Share
هم‌زمان با سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران دو تبعه زندانی آلمانی از زندان تبریز آزاد شدند.

 
به گزارش خبرگزاری فارس، مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت که شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تبریز با اعلام پایان رسیدگی به پرونده دو تبعه آلمانی، آنان را مستحق تخفیف در مجـازات و بـرخورداری از رأفت اســلامی تشخیص داده است.
 
بر اساس این حکم  حبس تعزیری این دو تبعه آلمانی به پرداخت جزای نقدی تبدیل شد.
 
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی درباره اتهام یکی از متهمان آلمانی مبنی بر جمع‌آوری اطلاعات طبقه بندی شده، گفت: «اطلاعات مد نظر وی شامل اطلاعات طبقه‌بندی شده نبوده و متهم نیز موفق به بدست آوردن آن اطلاعات نشده بود و به علت فقدان عنصر مادی جرم و براساس قانون آیین دادرسی دادگاه ‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، حکم برائت و آزادی صادر شد.»
 
ماموران وزارت اطلاعات ایران  ۱۸مهرماه  جاری سجاد قادرزاده، پسر سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار در ایران، هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی و دو«خبرنگار آلمانی» که برای مصاحبه به منزل سجاد قادرزاده رفته‌ بودند، را در تبریز بازداشت کردند.
 
سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه این دو شهروند آلمانی از سوی یکی از «افراد فراری در یکی از کشورهای بیگانه» با خانواده سکینه محمدی تماس گرفته بودند، گفته بود: «فردی که  به این دو تبعه مشکوک شده  بود، موضوع را به مراجع رسمی اعلام کرده و در جریان بررسی‌ها مشخص شده که این دو نفر خبرنگار نیستند یا حداقل مدرکی که دلالت بر خبرنگار بودن آن‌ها باشد ندارند»
 
غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان تهران نیز اعلام کرده بود: «بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهد که این افراد به عنوان توریست وارد کشور شده‌اند و با هماهنگی آن فرد فراری، مطالب مورد نظر خود را که عمدتا سوالاتی القائی بوده از فرزند سکینه محمدی پرسیده‌اند.»
 
خبرگزاری‌های آلمان در آن زمان اعلام کردند که دو فرد بازداشت شده در ایران احتمالاً یک خبرنگار و یک عکاس روزنامه عامه‌پسند آلمانی «بیلد آم زونتاگ» هستند.
 
پیش‌تر وزیر خارجه آلمان در حاشیه اجلاس دوستان پاکستان در بروکسل در دیدار با وزیر امور خارجه ایران خواستار آن شد که دو تبعه آلمانی دستگیر شده توسط دولت ایران هر چه سریع‌تر آزاد شوند.
 
به نظر می‌رسد سفر اخیر وزیر امور خارجه آلمان پایانی بر مناقشه دیپلماتیک بین دو کشور بر سر پرونده قضایی این دو تبعه زندانی بوده است.
 
گیدو وستروله امشب در شرایطی وارد تهران شد که شهریور ماه گذشته رسانه‌های دولتی در ایران با انتشار خبر «همجنسگرا» بودن وزیر امورخارجه آلمان وی را مورد نکوهش قرار داده و به «فساد اخلاقی» متهم  کردند.
 
برخی رسانه‌های دولتی ایران در آن زمان اعلام کردند: «گیدو وستروله ۴۸ساله که وزیر خارجه و رئیس حزب دموکرات آزاد آلمان است از سال ۲۰۰۳با مایکل مرونز مرد ۴۳ساله‌ای که مدیر ورزشی است رابطه جنسی داشت تا اینکه تصمیم به ازدواج گرفتند.»
 
گفته می‌شود وزیر امور خارجه آلمان مستقیماً از فرودگاه به منظور گفت‌وگو با علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور کشورمان عازم محل ملاقات شد.
 
خبرگزاری‌های دولتی ایران می‌گویند وی قصد دارد در این سفر پیرامون موضوعات فیمابین دو کشور از جمله راه‌های توسعه روابط دو جانبه و نیز تحولات منطقه‌ای به رایزنی و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.
Share