Share

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران از بستن قرارداد خرید هواپیما از شرکت اروپایی ایرباس در اواسط هفته آینده در تهران خبر داد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران، روز سه‌شنبه ۲۳ آذر ضمن اعلام این خبر افزود: «با این شرکت برای خرید هواپیما به توافق‌های نهایی رسیده‌ایم.»

پیش‌نویس قرارداد اولیه ایران و شرکت ایرباس در سفر بهمن‌ماه سال گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و هیئت بلندپایه همراه او به فرانسه به امضا رسیده بود.

در این پیش‌نویس مقرر شده بود که ‌‌۱۱۸ فروند انواع هواپیمای ایرباس‌ شامل ۴۵ فروند‌ ایرباس ۳۲۱ و ۳۲۰، ۴۵ فروند‌ ایرباس ۳۳۰، ۱۶ فروند‌ ایرباس ۳۵۰ و ۱۲ فروند‌ ایرباس ۳۸۰ پهن‌پیکر‌ برای ایران‌ایر خریداری شود و در مدت زمان ۵ تا ۸ سال در اختیار هما قرار گیرد.

در گام بعدی پیش‌قرارداد خرید بیش از ۲۰ فروند هواپیمای ATR هم برای ایران‌ایر به امضاء رسید.

با این‌که شرکت ایرباس، یک شرکت اروپایی‌ست، اما در تولید هواپیماهای مسافربری از قطعات ساخت آمریکا استفاده می‌کند به همین دلیل برای فروش هواپیماهایش به ایران به مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا نیاز داشت.

رویترز در اوایل آذرماه جاری خبر داد که ظاهراً وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه ۲۱ نوامبر مجوز فروش هواپیماهای ایرباس به ایران را پیش از به سر آمدن دوره ریاست جمهوری باراک اوباما صادر کرده است اما این مجوز فقط شامل فروش ۱۰۶ هواپیما به ایران است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا در کارزار انتخاباتی‌اش وعده داده بود که معامله ایرباس با ایران را به هم می‌زند.

۲۱ آذرماه جاری نیز شرکت هواپیمایی ایران و شرکت آمریکایی بوئینگ قرارداد خرید ۸۰ فروند بوئینگ را امضا کردند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است۵۰ فروند از این هواپیماها در مسیرهای داخلی و منطقه‌ای استفاده خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

قرارداد فروش بوئینگ به ایران نهایی شد

آمریکا مجوز فروش ۱۰۶ هواپیمای ایرباس به ایران را صادر کرد

Share