Share

خاتمی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشت که وی دیگر صلاحیت رسیدگی به پرونده رهبران موسوم به جنبش سبز را ندارد.

به گزارش نوروز، تارنمای جبهه مشارکت ایران اسلامی، محمدرضا خاتمی، دبیر کل پیشین این حزب اصلاح‌طلب و نایب رئیس مجلس ششم، نامه‌ای خطاب به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در مورد حملات اخیر به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران نوشت.
 

وی در آغاز نامه خود با اشاره به حمله نیروهای امنیتی به راه‌پیمایی ٢۵ بهمن‌ماه و کشته شدن دو جوان؛ رویدادهای این روز و روزهای پس از آن را «سازمان‌یافته، از پیش طراحی‌شده و حمایت شده» خواند.
 

محمدرضا خاتمی سپس به موضوع «محاکمه سران فتنه» که در روزهای اخیر به شکل گسترده‌ای از سوی مقامات جمهوری اسلامی مطرح می‌شود پرداخت.

وی مواضع رئیس قوه قضائیه در این‌باره را «ناحق» دانست و نوشت: «اجازه بدهید از شما بپرسم؛ جناب‌عالی بر اساس کدام قانون یا آیین‌نامه‌ای در موضوع پرونده‌ای که علی‌الظاهر در محاکم دادگستری مفتوح است، ورود ماهوی می‌کنید و حکم صادر می‌فرمایید؟»
 

در پی سخنان تند چند روز اخیر مقامات ایران در مورد راه‌پیمایی ۲۵ بهمن، آیت‌الله صاق لاریجانی نیز روز پنج‌شنبه گذشته گفت: «سران فتنه بدانند با آن اطلاعیه‌پراکنی‌های شوم خود و همراهی کشورهایی که دست‌شان به خون هزاران هزار نفر در اطراف و اکناف عالم آغشته است، در میان ملت جایی ندارند.»

 

وی گفت قوه‌ قضائیه فتنه‌گران را تعقیب خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد که سران فتنه خود را « قهرمان» نشان دهند.

 

مقامات ایران به وقایع پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران «فتنه» می‌گویند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از «سران فتنه» می‌دانند.

 

راه‌پیمایی ۲۵ بهمن‌ به درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران برگزار شد. این راه‌پیمایی با حمله نیروهای امنیتی منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری دو جوان معترض، زخمی شدن ده‌ها نفر و بازداشت بیش از هزار نفر گردید.

 

محمدرضا خاتمی در ادامه نامه خود آورده است: «تا آن‌جا که این حقیر می‌داند، شما با این کار، مطابق مقررات، عملأ خود را از صلاحیت رسیدگی به این پرونده و هرگونه ورود به آن منعزل نموده‌اید و طبعأ قوه قضائیه تحت مدیریت جناب‌عالی، با سابقه‌ای که از آن می‌دانیم، دیگر صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد.»
 

وی نوشته است که رهبران جنبش سبز بارها از برگزاری دادگاه علنی، عادلانه و مستقل استقبال کرده‌اند به همین خاطر بهتر است برای جلوگیری از این همه «هیاهو و هتاکی و فحاشی از سوی اقلیتی که چیزی جز رگ‌های گردن قوی ندارند»، چنین دادگاهی تشکیل شود.

مهدی کروبی دی‌ماه گذشته در نامه‌ای خطاب به مردم ایران اعلام کرد که حاضر است در یک دادگاه علنی که مردم بتوانند حرف‌های دو طرف را بشنوند و قضاوت کنند، شرکت کند.

کروبی در نامه خود نوشت: « برای همه مواضع‌ام ادله محکمی دارم چرا که ۲۱ سال است با این قضیه‌ها مدام به صورت‌های مختلف درگیربودم و آرامشی هم نداشتم و من آماده‌ام دادگاه به هرصورت که باشد و برگزار شود.»

وی امروز نیز در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه همین مواضع را تکرار کرد.
 

کروبی در نامه امروز خود از آیت‌الله لاریجانی خواسته است تا وعده‌هایی را که در سخنرانی‌ها مبنی بر محاکمه وی مطرح کرده‌اند هر چه زودتر عملی گردد. وی نوشته است: «باشد که در دادگاهی عادل و علنی، مردم به حقیقت آگاهی یابند.»
 

 

Share