Share

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع دینی شیعه در ایران معتقد است که جمهوری اسلامی در توافق هسته‌ای «امتیازات سنگین و فراوانی» به غربی‌ها داده است. او می‌گوید: «اگر غربی‌ها پیمان‌شکنی کنند باید آماده باشیم و برنامه مقابله تنظیم شود.»

ناصر مکارم شیرازی: در برجام امتیازات سنگین و فراوانی به غربی‌ها دادیم.

ناصر مکارم شیرازی: در برجام امتیازات سنگین و فراوانی به غربی‌ها دادیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مکارم شیرازی چهارشنبه ۲۴ آذر در مسجد اعظم قم گفت: «آمریکا با تمدید تحریم‌ها پیمان‌شکنی می‌کند و سیاسیون آمریکا اعلام کردند سال آینده تحریم‌ها بیشتر می‌شود که لازم است در برابر این قلدرها بایستیم.»

او افزود: «هر اندازه دشمنان عهدشکنی کردند ما هم باید از تعهدات فاصله بگیریم.»

مجلس سنای آمریکا یکم دسامبر / ۱۱ آذر قانون تحریم ایران را با اتفاق آرا برای ۱۰ سال دیگر تمدید کرد. پیش از آن، مجلس نمایندگان ایالات متحده در روز ۱۵ نوامبر / ۲۵ آبان با تمدید تحریم‌ها علیه ایران موافقت کرده بود.

قانون تحریم‌های ایران در سال ۱۹۹۶ به تصویب کنگره آمریکا رسید و نخستین تحریم‌های جهانی آمریکا علیه ایران محسوب می‌شود. این تحریم‌ها به‌طور مستقیم به توافق هسته‌ای با ایران ربطی ندارد اما ایران بارها گفته بود تصویب این تحریم‌ها نقض برجام خواهد بود.

مکارم شیرازی گفت: «در برجام امتیازات سنگین و فراوانی به غربی‌ها دادیم اما اگر پیمان‌شکنی کنند چیز قابل تأملی وجود ندارد از همین رو باید آماده باشیم و برنامه مقابله تنظیم شود اما کار عجولانه نباید انجام دهیم.»

روز گذشته، سه‌شنبه ۲۳ آذر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به‌منظور مقابله با تمدید تحریم‌های آمریکا دستوراتی را در زمینه فعالیت هسته‌ای به وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.

بیشتر بخوانید:

دستورات هسته‌ای حسن روحانی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

Share