Share

پس از نقض‌ آتش‌بس در سوریه برای تخلیه شورشیان و ساکنان محلات شرقی حلب، وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه با یکدیگر تلفنی گفت‌و گو کردند.

لاوروف، چاووش‌اوغلو و ظریف: وزرای خارجه روسیه، ترکیه و ایران

لاوروف، چاووش‌اوغلو و ظریف: وزرای خارجه روسیه، ترکیه و ایران

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که عصر چهارشنبه ۱۴ دسامبر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در دو نوبت جداگانه، ابتدا با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و سپس با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه درباره وضع حلب و شرط ایران برای برقراری آتش‌بس در این شهر جنگ‌زده به رایزنی و گفت‌و‌گو پرداخت.

توافق بر سر تخلیه غیرنظامیان و شورشیان از شرق حلب شامگاه گذشته از سوی گروه‌های شورشی اعلام و سپس از سوی روسیه و ترکیه تأیید شد. ترکیه وعده داده بود که شورشیان و ساکنان شرق حلب تا عصر روز چهارشنبه فرصت دارند این مناطق را ترک کنند. صبح چهارشنبه ۱۴ دسامبر اما آتش‌بس نقض شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از شورشیان گزارش داده است که شبه‌نظامیان ایرانی و حزب‌الله لبنان در مجموع به روی چهار منطقه حلب که هنوز در دست شورشیان است، آتش گشودند.

افزون بر این نیروهای رژیم بشار اسد خواسته‌های جدیدی همچون جمع‌آوری اجساد ایرانی‌های کشته‌شده در حلب و آزادسازی ایرانی‌های اسیر را مطرح کرده‌اند.

چندین گروه شورشی گفته‌اند ایران خواهان اجرای آتش‌بس در کنار تسلیم شورشیان در حلب و همچنین تخلیه شهرهای شیعه‌نشین فوعه و کفریا است که در محاصره شورشیان اسلامگرا قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

شورشیان سوریه: ایران آتش‌بس حلب را نقض کرد

 

 

Share