Share

عبدالله شهبازی، مورخ ساکن شیراز می‌گوید ایران به سوی «بحرانی بزرگ» پیش می‌رود و امروز «شکاف‌هایی غیرقابل جبران» ایجاد خواهد شد.

شهبازی در وب‌سایت شخصی‌اش نوشته است «تا این لحظه هنوز مجالی هست برای قانونمند کردن ساختار تعارضات سیاسی در ایران؛ ولی اگر حوادثی که حدس می‌زنم در بعدازظهر و شامگاه (امروز یکشنبه اول اسفند ٨٩) رخ دهد، اندک امیدهای باقیمانده نیز، شاید برای همیشه، به باد خواهد رفت.»

 

این مورخ توضیح بیش‌تری درباره حوادث مورد اشاره نداده است. اما ظاهراً اشاره وی درباره تظاهرات ضددولتی مخالفان در تهران و چند شهر دیگر ایران است که به گفته شاهدان عینی با «برخورد خشن» نیروهای دولتی روبرو شده است.

 

شهبازی همچنین نوشته است «فعلاً میدان‌دار سیاست ایران کانون‌هایی منسجم از اوباش مشکوک مانند حسینیان و کوچکوف و امثال ایشان هستند.»

 

این بخش از نوشته شهبازی به روح‌الله حسینیان و مهدی کوچک‌زاده دو نماینده تندروی حامی دولت در مجلس ایران اشاره دارد که به‌شدت علیه جنبش سبز موضع‌گیری می‌کنند.

شهبازی در سال ۱۳۸۴ از حامیان محمود احمدی‌نژاد بود اما در سال ۱۳۸۸ به جمع منتقدان وی پیوست و از میرحسین موسوی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران حمایت کرد.

 

وی در سال ۱۳۸۷ با انتشار کتابی علیه زمین خواری، آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی، امام جمعه پیشین شیراز، عبدالعلی نجفی، فرمانده پیشین سپاه انصارالمهدی و برخی دیگر از مقامات فارس را به فساد مالی متهم کرد.

 

شهبازی پس از شکایت افرادی که در کتاب «زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز» به زمین‌خواری متهم شده بودند، به ١٧ ماه حبس محکوم شد.

 

وی مدتی پیش برای اجرای حکم به زندان منتقل شد اما با اعلام یک کمیسیون پزشکی درباره بیماری قلبی شهبازی، این مورخ از زندان به خانه‌اش منتقل شد.
 

 

Share